Cenu diváků za nejlepší inscenaci obdržel na čtrnáctém ročníku Festivalu hudebního divadla Opera 2020 olomoucký Ensemble Damian. Vít Zouhar a Tomáš Hanzlík, skladatelé z Univerzity Palackého, cenu v podobě skleněné plastiky Libušky získali za volnou rekonstrukci nedochované barokní opery Claudia Monteverdiho L´Arianna. Publikum strhnul výkon souboru k několikanásobným „standing ovations“.
L´Arianna je příběh o ženě, která pro lásku přestoupí všechny zákazy, pokoří se a je následně svým milencem opuštěna na nehostinném ostrově. Ve chvíli nejtěžší osobní krize, kdy se již loučí se životem, potkává boha vína, který z ní učiní svou manželku. Skladatelé z Univerzity Palackého operu volně rekonstruovali na základě dobových pramenů roztroušených po archivech celé Evropy.
„Myslím, že mohu mluvit za nás oba, když řeknu, že máme z ceny opravdu velkou radost. Všechno, co děláme, děláme pro diváky a posluchače. Pakliže to oni sami ocení, znamená to, že jsme na dobré cestě. Mimochodem, když jsem svému devítiletému synovi Vojtovi vysvětloval, kdo ceny udílí, a mluvil jsem o kriticích, nečekaně se mě zeptal: ´A to, že se mi to líbilo, nic neznamená? ´ Ta cena ukazuje, že to opravdu něco znamená. A pro nás je o to cennější,“ řekl Vít Zouhar, člen katedry hudební výchovy pedagogické fakulty a zároveň prorektor Univerzity Palackého.
Poprvé byla opera L´Arianna Claudia Monteverdiho (1567–1643) na libreto Ottavia Rinucciniho (1562–1621) uvedena v roce 1608 v Mantově jako jeden z hlavních bodů oslav sňatku Francesca Gonzagy s Margheritou Savojskou. Do dnešní doby se z ní dochoval jen fragment slavné árie Lasciatemi morire. O víc než čtyři sta let později ji Ensemble Damian oživil a zahrál v originálním znění italsky s českými titulky v barokním refektáři dominikánského kláštera v Praze.
„Když ředitelka festivalu Lenka Šaldová rekapitulovala naše vystoupení v předchozích letech, byl výčet opravdu dlouhý. Zahrnoval nejen produkce Ensemble Damian, ale také naše opery v Národním divadle v Brně La Dafne nebo experimentální ECHO s Roccem a Operou povera. Tomáš Hanzlík navíc už v předchozích letech získal na tomto festivalu cenu, a to za operu Voda a vzduch. Má opera Noci Dnem byla v provedení Ensemble Damian před lety v užší nominaci na cenu. Nyní však máme prvně cenu společnou,“ dodal skladatel z UP. Na L´Ariannu zároveň pozval širokou veřejnost. Znovu ji bude totiž možné zhlédnout na podzim během festivalu Opera Schrattenbach.
Tvorbu domácích a dvou slovenských operních souborů představil Festival hudebního divadla Opera 2020 ve dnech 4. ledna až 2. března v Praze. Během uvedených dnů vystoupilo sedmnáct souborů v devatenácti představeních. Velký úspěch zaznamenala i Kristýna Vylíčilová, která se za roli Ariadna (C. Monteverdi, O. Rinuccini, V. Zouhar, T. Hanzlík: L´Arianna, Ensemble Damian) dostala do užšího výběru ceny kritiků za mimořádnou interpretaci role.
Festival hudebního divadla Opera je zaměřený na nové operní produkce. Pořádá jej Jednota hudebního divadla. Jedná se o jediný takto zaměřený festival v České republice. Každé dva roky nabízí ucelený pohled na operní divadlo v České republice a na Slovensku. Čtrnáctý ročník této přehlídky navštívilo téměř 8 500 diváků.
Ensemble Damian se zaměřuje téměř výhradně na autentickou interpretaci barokní a soudobé hudby. V první oblasti čerpá z bohatého fondu českých a moravských archivů, ve druhé spolupracuje převážně se skladateli Vítem Zouharem a Tomášem Hanzlíkem, který je zároveň uměleckým vedoucím souboru. Od roku 2013 jsou Olomoucké barokní slavnosti stálou scénou nových operních inscenací Ensemble Damian. Vedle toho soubor pořádá společně s katedrou hudební výchovy PdF UP festival Opera Schrattenbach, zaměřený na soudobé hudební novinky a hudební divadlo. Soubor provozuje rozebíratelnou divadelní scénu Theatrum Schrattenbach a používá rozsáhlý depozitář originálních kostýmů.