Konference - Od roku 2000 probíhá v Olomouci každý rok na podzim z iniciativy Moravsko-slezské křesťanské akademie bioetická konference. Během té doby byla na tomto fóru předmětem diskuse již celá řada aktuálních témat. Na letošní, v pořadí již sedmnácté konferenci, akreditované Českou asociací sester, která se konala v sobotu 1. října 2016 v Arcidiecézním muzeu, šlo o vztah lékaře a sestry k pacientovi s důrazem na etické problémy vzájemné komunikace. Tradičními spolupořadateli byly Etická komise LF UP a FN Olomouc, Muzeum umění a Arcibiskupství olomoucké.
Absolventi medicínského studia skládají více než 2000 let starou Hippokratovu přísahu, a to i přesto, že v žádné zemi nebyla a není právní normou, ale jen etickým apelem jak utvářet vztah mezi lékařem a nemocným. Vyhrocený individualismus a morální relativismus dnešní doby má své konkrétní důsledky i ve vztahu lékař-sestra-pacient. Posun od pacienta ke klientovi má zdůrazňovat jiný než staletí existující paternalistický vztah mezi poskytovateli zdravotní služby a nemocnými. Taková změna má bezesporu řadu výhod, zejména v tom, že je široké populaci poskytována vysoce odborná, na vědeckých důkazech postavená zdravotní péče; nevýhodou však je ztráta individuálního zaujetí pro nemocnou osobu.
Konference se zúčastnilo zhruba 80 posluchačů, kteří vyslechli celkem pět příspěvků: P. ThLic. Leo Zerhau (Katolická asociace nemocničních kaplanů, Brno), Duchovní rozměr péče o nemocné; Mgr. Alena Glajchová (Filozofická fakulta Západočeské univerzity, Plzeň), Zranitelnost lékařské profese jako důsledek rostoucí autonomie pacientů; prof. MUDr. Jiří Ehrmann, CSc (LF UP), Komunikace mezi lékařem a pacientem; Mgr. Lenka Šeflová (vrchní sestra II. interní kliniky FN Olomouc), Komunikace mezi sestrou a pacientem, a prof. MUDr. Jiří Ehrmann, CSc. (LF UP) – PhDr. Martin Šamaj, MBA (FZV UP), Kazuistiky z oblasti soudního lékařství. Bohatá diskuze se rozvinula především kolem otázky, jaké změny do vzájemné komunikace vnáší informovaný pacient a jak se vyrovnat s tím, že mnoha úkoly přetíženému zdravotnímu personálu nezbývá na potřebný rozhovor s pacientem dostatek času.
Příspěvky budou publikovány na stránkách časopisu Dialog-Evropa XXI, který v Brně vydává Moravsko-slezská křesťanská akademie.
Prof. MUDr. Jiří Ehrmann, CSc., II. interní klinika - gastro-enterologická a hepatologická LF UP a FN Olomouc