Letní čtení s Vydavatelstvím UP: Ve stínu Kafky aneb O německy psané literatuře v Čechách i na Moravě

Foto: VUP
Sobota 17. srpen 2024, 8:00 – Text: Tomáš Franta

Celý letošní rok se (nejen) napříč kulturně-literárním světem nese ve znamení 100. výročí od úmrtí Franze Kafky. V dalším tipu na letní čtení z dílny Vydavatelství UP proto lovíme trochu v minulosti, kde najdeme příznačně tematickou publikaci. Nahlédneme s ní do zákulisí regionální německy psané literatury, která zůstala tak trochu v Kafkově stínu. Seznamte se: O německy psané literatuře pražské, moravské a židovské.

Germanistka Ingeborg Fialová se fenoménu pražské a moravské německé literatury věnuje se svými kolegy a studenty dlouhodobě. V edici Poetica Moraviae přináší překlady beletrie a poezie a patří do ní třeba i nedávno doporučovaný mystický okultní román Bafomet. V edici Beiträge zur deutschmährischen Literatur pak vycházejí spíše teoretické a populárně-naučné texty, mezi něž se řadí právě také publikace O německy psané literatuře pražské, moravské a židovské z roku 2017.

Kniha shrnuje více než 30 let výzkumu a bádání a nabízí tematické exkurze do tuzemské německy psané literatury od romantismu a biedermeieru přes realismus a naturalismus až po meziválečné a poválečné období. Čtenáři se postupně seznámí s „pramáti“ pražské německé literatury Auguste Hauschnerovou, Kafkovým „objevitelem“ Maxem Brodem, olomouckými Němci Franzem Spundou či Peterem Härtlingem a mnoha dalšími zajímavými, mnohdy literárními historiky a kritiky pozapomenutými postavami pražské a moravské německé literatury.

Ingeborg Fialová přitom na stránkách své monografie nepřináší jen individuální životopisy, ale také obecnější a úvahové studie o moravské německé literatuře, výzkumu židovské literatury na Moravě a tématu židovské asimilace či třeba bilingvismu v Čechách.

Od vstupenky do světa pražské a moravské německé literatury vás dělí pár kliknutí na VUP shopu nebo návštěva Skriptárny na Zbrojnici.

Knihy z Vydavatelství UP můžete kupovat na e-shopu nebo v prodejně na Zbrojnici. Zaměstnanci a studenti mohou na internetu i v kamenné prodejně celoročně využít 15% slevu (zaměstnanci najdou pokyny na webu, studenti v UPlikaci). V prodejně pak lze platit také FlexiPass poukázkami a kartami (v tomto případě však bez 15% slevy). Všechny díly letního seriálu najdete přehledně zde.