Šestnáctý ročník soutěže studentů zdravotnického záchranářství Den první pomoci Ostrava ovládl tým Univerzity Palackého ve složení Jan Verner, František Mayer a Josef David. Vloni brali bronz, letos už dosáhli na příčku nejvyšší.
Studenti třetího ročníku zdravotnického záchranářství na Fakultě zdravotnických věd UP si svou soutěžní premiéru odbyli před dvěma lety na cvičení Rozkoš Rescue u známé vodní nádrže v Královéhradeckém kraji. „Tehdy to pro nás byla velká škola, v soutěži jsme totálně vyhořeli. Díky tomu jsme se ale poučili. Na další akci už jsme se systematicky připravovali za vydatné pomoci odborného asistenta Tomáše Bortla, který se stal naším mentorem,“ popsal Jan Verner. A příprava se vyplatila. Tříčlenný tým si ze Dne první pomoci Ostrava, tedy soutěže určené studentům zdravotnického záchranářství na vyšších odborných a vysokých školách v České republice i v zahraničí, vloni přivezl bronz.
Letošní 16. ročník se uskutečnil v hotelu Petrovy kameny a v okolí Pradědu a soutěžilo zde čtrnáct týmů z České republiky a Slovenska. „Sice se to jmenuje soutěž, ale stejně důležité je pro nás sbírání zkušeností a navazování známostí. Jde vlastně o přátelské setkání lidí se stejnými zájmy, které mohou sdílet,“ upozornil Jan Verner.
Hodnocená část akce proběhla ve dvou dnech. „Začali jsme odpolední etapou a pokračovali noční etapou až do zhruba tří ráno. Následovala celodenní etapa, takže postupně se už na nás začala podepisovat únava. K tomu je třeba přičíst nehostinné počasí, kdy v den příjezdu lilo jako z konve a druhý den padal sníh,“ uvedl Josef David.
Modelové případy se zaměřují na přednemocniční péči. Jednotlivé týmy vyjíždějí ke stanovištím, kde jsou pro ně připravené situace, s nimiž se mohou jako záchranáři reálně setkat. „Jsou tu případy od vážných úrazů až po interní stavy, vše poměrně věrně nasimulované. My přijíždíme na místo jako posádka záchranné služby a danou událost řešíme. Záleží na tom, jak daný tým situaci vyhodnotí a zpracuje. Nesmí se nechat rozhodit,“ přiblížil František Mayer. „Přestože jsme na této soutěži byli už podruhé, pořád nás organizátoři měli čím překvapit. Některé případy byly opravdu pikantní,“ doplnil Josef David.
Při výběru toho nejpikantnějšího ze stanovišť letošní soutěže se trio jednoznačně shoduje na tom, které vypadalo jako z děsivého thrilleru či rovnou hororu. „Reagovali jsme na poněkud zmatené volání na tísňovou linku a dorazili do hotelu, kde nás přivítala hysterická paní v oblečení, které se nosí na operačním sále. Vzala nás do místnosti, kde probíhal ilegální odběr orgánů a chirurgovi se to poněkud vymklo z kontroly,“ popsal Jan Verner. „Tohle stanoviště jsme absolvovali během noční etapy, což ještě přispělo k dramatičnosti celé akce. Okamžitě jsme vyhodnotili, že naše vlastní bezpečnost je ohrožena a před zásahem musíme vyčkat na příjezd policie,“ dodal František Mayer.
Více než zisku prvenství si trojice studentů váží zkušeností, které může zanedlouho uplatnit u státnic. „Přestože jsme v soutěži zvítězili, je pořád na čem pracovat. Rozhodně to nebyla elegantní jízda a u některých stanovišť jsme propadli. Je to pro nás poučení a zkušenost do budoucna,“ zdůraznil František Mayer. „Tahle soutěž dá studentovi mnohem více než teoretická výuka,“ shrnul Jan Verner.
Velmi dobře si v letošní soutěži vedl také dámský tým ve složení Viktorie Menšíková, Kristýna Plačková a Simona Smékalová, který se umístil pátý a oproti loňsku si tak polepšil o dvě místa. Gratulujeme všem zúčastněným z Univerzity Palackého!