Lze skloubit vědeckou kariéru s rodinou? Touto otázkou se zabýval magazín vysokých škol Universitas, který oslovil pětici českých vědců. O své zkušenosti se podělili i Eva a Michal Otyepkovi z katedry fyzikální chemie přírodovědecké fakulty a Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů.
Vedle profesorky chemie a držitelky ERC grantu Jany Roithové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a manželů Otyepkových nechali do svého soukromí nahlédnout také molekulární biolog a genetik z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Vítězslav Bryja a jeho manželka Lenka, rovněž bioložka a genetička. Úspěšní badatelé se shodují v tom, že vědeckou kariéru s rodičovskými povinnostmi sladit jde. Recept má ale každá rodina jiný.
„Někdy je potřeba obětovat večer nebo víkend práci, pak se to snažím rodině vynahradit, třeba jim něco dobrého uvařím nebo si zajdeme do kina či do přírody. Naštěstí mě chápou a jsou tolerantní. Na druhou stranu, když se v práci nedaří, je mi rodina obrovskou oporou. Obdivuji, jak žena zvládá starost o chod domácnosti, syna, práci a spoustu dalších aktivit, ženy jsou prostě úžasné,“ pochvaluje si Otyepka, rovněž držitel ERC grantu. Celý text si můžete přečíst na stránkách Universitas.
Universitas je celostátní webový portál a elektronický časopis o vědě, vzdělávání, výzkumu a vysokém školství, který je společným projektem 20 českých veřejných vysokých škol. Projekt koordinuje Masarykova univerzita a podílí se na něm i Univerzita Palackého.