Jak vhodně propojit veřejný prostor, veřejnou instituci s uměním, dokazuje právnická fakulta. Stěny předsálí v jedné z jejich budov obsadily tři velkoformátové abstraktní obrazy Michala Ožibka, českého malíře, oceňovaného i v zahraničí. Obří plátna budou na fakultě vystavena minimálně do konce akademického roku.
„Děkuji právnické fakultě za zájem a za odhodlání do toho jít. Zorganizovat výstavu nebylo vůbec jednoduché, a to nejen kvůli velikosti vystavovaných děl,“ řekla Barbora Kundračíková z Muzea umění Olomouc, která působí také na katedře dějin umění FF UP a která se podílela na přípravě výstavy.
Tři vystavená plátna nazvaná Přechodová fáze pohybu (290 x 400 cm), Detekce prostupování (290 x 400 cm) a Polyparafin (290 x 270 cm) jsou součástí cyklu šesti obrazů, na kterém Michal Ožibko pracoval v letech 2019-2021. „Když jsem obrazy dokončil, věděl jsem, že je chci někde vystavit. Už byly k vidění v galerii v Šumperku, kde mám ateliér. Od té doby jsem s přáteli řešil, kam je umístit, aby plnily svou funkci. Obraz má být viděn, ideálně ve veřejném prostoru. Ale vzhledem k velikosti pláten je těch příhodných prostor velmi málo,“ řekl Michal Ožibko.
Náhoda jej pak propojila s dalším šumperským rodákem Michaelem Kohajdou, proděkanem PF UP pro doktorské studium, kvalifikační řízení a finance. Po několika měsících společných příprav byla výstava v polovině prosince zahájená. Michal Ožibko zapůjčil obrazy fakultě zdarma a sám se podílel také na instalaci. „S prostory jsem nadmíru spokojen. Líbí se mi, že jde o neformální prostor, kde se studenti a zaměstnanci setkávají, a moje obrazy jsou tu vlastně mimoděk. Nikoho nenutí, teď se dívej. Chtělo by to více takových otevřených institucí jako je právnická fakulta,“ zhodnotil výtvarník.
Prosincovou vernisáž zahájila Barbora Kundračíková. „Myslím si, že pokud někdo Michala znáte, tak jej znáte jako radikálního realistu. Vystavené abstrakce jsou poměrně kontrastní záležitost. Je to velice osobní cyklus, současně je ale otevřený divákům. A o to jde, hledat v obrazech vlastní interpretaci. Doufám, že dobrodružství vizuality bude motivovat i studenty práv a bude je bavit chodit kolem obrazů,“ otevřela výstavu kurátorka.
„Snažil jsem se při práci na obrazech dostat ze sebe maximum. Nicméně netrvám na tom, že by vám moje maximum mělo stačit. Klidně mé dílo odmítněte,“ řekl hostům vernisáže Michal Ožibko. Nepopírá, že velikost děl je pro něj důležitá. „Je rozdíl stát před obrazem a uvnitř obrazu. Můj formát, tím že přesahuje lidské měřítko, dovolí divákům a kolemjdoucím vstupovat do obrazu. Hlavně to nesmí být nuda.“
Cílem výstavy z pohledu fakulty je oživit vlastní prostory. „A možná i započít tradici, aby se na fakultě kromě práva řešily i jiné společenské otázky. Takové, které by tady možná nikdo nečekal,“ dodal proděkan Michael Kohajda.
Tři obří akryly na plátně budou vystaveny v budově B, v předsálí auly, minimálně do konce akademického roku.
Michal Ožibko (1981, Šumperk)
Je absolventem ateliéru klasických malířských technik Akademie výtvarných umění v Praze.
Je jedním z mála českých malířů-hyperrealistů, oceňovaných také v zahraničí.
Abstrakci chápe jako přirozenou protiváhu dokonale popisné figurální malby.
Více zde.