Prestižní cenu Best Paper Award for a Young Author od časopisu Building and Environment obdržel Michal Lehnert z katedry geografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. Jeho článek Comparison between mental mapping and land surface temperature in two Czech cities: A new perspective on indication of locations prone to heat stress, který pojednává o úloze mentálních map při analýze stresu z tepla ve městě, byl v početné mezinárodní konkurenci vyhodnocen jako nejlepší vědecký článek mladého autora roku 2021.
„Ocenění si samozřejmě velmi vážím, přestože v kontextu dnešní doby člověk z takových věcí ani nedokáže mít radost. Musím současně zdůraznit, že článek by nevznikl bez spolupráce s Jiřím Pánkem z katedry mezinárodních a rozvojových studií a bez pomoci kolegů z Ústavu informatiky AV ČR a Západočeské univerzity, cenu tedy vnímám jako ocenění práce celého autorského kolektivu,“ uvedl Michal Lehnert.
Autoři studie na příkladu měst Olomouc a Plzeň pomocí mentálních map zjišťovali, které lokality lidé na základě svých dlouhodobých zkušeností považují během horkých letních dní za nepříjemné. Zároveň popsali rozdíly mezi těmito tzv. mentálními hotspoty pro vybrané skupiny respondentů. Prostorový vzorec zjištěných mentálních hotspotů následně porovnali s místy, která se ve městech vyznačují nejvyšší povrchovou teplotou.
Jedním z hlavních zjištění výzkumu je, že lokality s nejvyššími povrchovými teplotami ne vždy korespondují s těmi, které lidé označili. V závislosti na zvoleném kritériu porovnání se mentální hotspoty a hotspoty skutečné povrchové teploty překrývají méně než z poloviny a v některých případech jen v jednotkách procent své rozlohy.
Získané výsledky přispívají nejen k pochopení mentální složky tepelného komfortu, ale mají také praktický význam. Řada míst, kde lidé často pociťují stres z tepla, totiž dosud unikala pozornosti samospráv. Například v Olomouci lidé kromě předpokládaných lokalit, jako jsou Horní a Dolní náměstí či přednádraží, mají se stresem z tepla spojeny například ulice Hodolanská, Divišova, Litovelská, Palackého, Svornosti, Schweitzerova, části sídliště Povel nebo areál Fakultní nemocnice. „Jsem rád, že výsledky studie našly uplatnění také v Adaptační a mitigační strategii města Olomouce. V současné době připravuje pokračování studie, která se zaměří na preference obyvatel vzhledem k redukci stresu z tepla ve městě,“ doplnil Michal Lehnert.
Časopisu Building and Environment bylo v roce 2021 adresováno přibližně 4500 příspěvků, z nichž byly vybrány a oceněny tři nejlepší práce. Jedno ocenění bylo vyčleněno pro mladého autora. Letos připadlo právě Michalu Lehnertovi.