Monografie rozebírá právní postavení nezletilého uprchlíka

Publikaci vydalo na začátku června nakladatelství Leges. Foto: Eva Hrudníková
Pátek 21. červen 2019, 10:00 – Text: Eva Hrudníková

Zkoumat vybrané složky mezinárodněprávního postavení dítěte v uprchlické situaci. To je hlavním úkolem kolektivní monografie, která nyní vyšla díky podpoře právnické fakulty. Na knize Právní postavení nezletilého uprchlíka se podílelo celkem sedm autorů, z toho čtyři z olomoucké fakulty. Autorský kolektiv vedl Dalibor Jílek, přední český expert na azylové a uprchlické právo z katedry evropského a mezinárodního práva.

Monografie vznikla v rámci projektu IGA Status dětí v azylovém řízení z pohledu evropského práva, jehož hlavním řešitelem byl Václav Stehlík, vedoucí katedry evropského a mezinárodního práva. „Je také jedním z výstupů Výzkumné skupiny pro migraci, která druhým rokem pracuje při naší katedře, a v neposlední řadě tematicky navazuje na projekt GAČR Status dětí v azylovém řízení z pohledu evropského práva, který nám letos končí,“ vyjmenoval Václav Stehlík, který se autorsky podílel na jedné z kapitol a na redakčních pracích.

Současně upozornil na pestrost autorského týmu. Vedle zkušených akademiků z olomoucké a plzeňské právnické fakulty se na monografii podíleli doktorandky z PF UP a expertky z praxe, právničky z Kanceláře veřejného ochránce práv.

Kniha na 230 stranách pojmenovává a kriticky rozebírá některé elementy právního postavení nezletilého uprchlíka. Středem rozboru je dítě, které vyhledává mezinárodní ochranu společně s rodiči, příbuznými anebo bez nich. „Kniha se soustředí zejména na dvě nejzranitelnější skupiny: na děti odloučené a děti bez doprovodu. Podrobně analyzuje jejich hmotněprávní i procesní postavení, zejména pak úpravu přístupu k řízení o mezinárodní ochraně, opatrovnictví, právnímu poradenství a pomoci či k osobnímu pohovoru. Zvláštní pozornost je upřena ke sloučení rodiny, zajišťování dětí v uprchlické situaci a alternativám k zajištění,“ přiblížil Václav Stehlík.

Podobně zaměřená kniha podle něj u nás zatím nevyšla. „Oblast právního postavení nezletilého uprchlíka není u nás komplexně pokrytá. Z podstaty věci spojuje jak mezinárodní právní úpravu s evropskou regulací, tak i vnitrostátní úpravu. Předpokládáme, že se tématu budeme i nadále věnovat. Třeba dalším navazujícím projektem,“ dodal.

Na knize pracoval autorský tým intenzivně přes rok. Na začátku června ji vydalo nakladatelství Leges.