Unikátní bronzový meč, na jehož zkoumání se podílela i katedra analytické chemie přírodovědecké fakulty, je do poloviny ledna k vidění v muzeu v budově bývalého zemského soudu v Javorníku. Tři tisíce let starý artefakt byl náhodným kolemjdoucím objeven u Staré Červené Vody na Jesenicku v roce 2020.
V červnu roku 2020 se na pracovníky Vlastivědného muzea Jesenicka obrátil obyvatel Staré Červené Vody s tím, že našel bronzový meč a sekyru. Oba předměty pochází zhruba z doby 1300 let před Kristem, tedy z doby bronzové. Meč byl zlomený a zkoumali ho odborníci z několika pracovišť po celé České republice.
Katedra analytické chemie byla ke spolupráci přizvána krátce po objevení nálezu. „Meč byl obalen hlínou a nebyl nijak kontaminován ani poškozen, proto jsme mohli odebrat několik vzorků z mikroskopických oblastí. Identifikované látky prokázaly přítomnost celulózy, což znamená, že meč byl zřejmě uložen v nějaké textilii z rostlinných vláken. Jinak jsme nenašli žádné jiné organické látky, jako je například krevní barvivo hemoglobin, které by poukázaly na jeho praktické využití,“ uvedl Lukáš Kučera z katedry analytické chemie.
Vzorky zeminy byly také zaslány na expertízu do Ústavu teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd v Telči. Ta potvrdila, že odebrané vzorky souhlasí s mikroskopickými částečkami na povrchu meče a nález pochází z místa daného určení.
Meč i sekyra budou po zhotovení speciální vitríny přemístěny do Vodní tvrze v Jeseníku, kde sídlí Vlastivědné muzeum Jesenicka.