Co můžeme dělat pro to, aby sport byl zdravým prostředím pro osobnostní růst sportovců? Touto otázkou se během konference Psychologie sportu v praxi zabývali sportovní psychologové, trenéři, sami sportovci i novináři ze sportovních redakcí. Dvoudenní událost uspořádala Fakulta tělesné kultury UP a Asociace psychologů sportu ČR, s ohledem na vývoj epidemie covidu-19 se uskutečnila převážně online a jen hrstka účastníků se potkala naživo přímo na fakultě.
Děkan FTK UP a zároveň předseda asociace Michal Šafář se za to hned v úvodu omluvil, protože on sám chtěl konferenci v tradiční podobě. „Měl jsem z toho poměrně velkou obavu, protože největší hodnota konference je v přímé interakci, konfrontaci myšlenek, vzájemné diskuzi. To je v online formě násobně složitější. Přesto se díky perfektnímu přístupu hostů i účastníků a mimořádnému nasazení našich kolegů v technické podpoře podařilo tento handicap téměř úplně eliminovat a konference naplnila i tento svůj záměr,“ řekl s tím, že připojeno bylo přes dvě stě účastníků.
Dlouhodobá spolupráce fakulty s projektem Bez frází, který umožňuje trochu jiný pohled do sportovního prostředí, ale do jisté míry i covid-19 hrály roli ve stěžejním tématu události, totiž jak o mentálním zdraví ve sportu vůbec mluvit. Epidemie a s ní spojená nestabilita a nejistota výrazně narušila standardní fungování sportovců a současně velmi limitovala sociální benefity, které jsou se sportem spojeny, jako je setkávání se s dalšími sportovci nebo podávání výkonu před diváky. Zároveň byly zmíněny i některé v poslední době v médiích rozebírané kauzy, které s mentálním zdravím sportovců souvisejí. Svým pohledem a zkušenostmi přispěla například Barbora Černošková ze sportovní redakce České televize, plavkyně Simona Kubová nebo právě František Prachař z projektu Bez frází.
Program konference nabídl ale také prostor k debatě o poruchách příjmu potravy, sexualitě ve sportu nebo zdravém rozvoji sportovního talentu. Vedle odborníků z pořádající fakulty nebo z Univerzity Karlovy účastníci mohli diskutovat například s basketbalovou reprezentantkou Ilonou Burgrovou, trenérem MMA André Reindersem nebo s jezdcem rally Martinem Kolomým.
Smyslem celé události bylo především zamyslet se nad tím, co mohou všichni ti, kteří se ve sportu nějak pohybují, udělat pro to, aby sport zůstal zdravým prostředím pro osobnostní růst sportovců. „Možná někoho zklamu, ale ani naše intenzivní a podnětná debata nepřišla s nějakým jednoduchým a univerzálním řešením. Vzájemný respekt, důvěra a tolerance jsou základními kameny pro vytváření zdravého prostředí nejen ve sportu. A trochu detailnějším praktickým výstupem konference jsou ‚desatera‘ – soubory doporučení pro sportovce, rodiče a trenéry, jak předejít, zvládat a řešit vybrané mentální problémy, se kterými se mohou ve sportu setkat,“ dodal Michal šafář.