Zástupci Nadace Experientia a Univerzity Palackého podepsali smlouvu o start-up grantu, který podpoří výzkum přírodních látek využitelných v oblasti vývoje nových a účinnějších antibiotik. Grant získal absolvent Přírodovědecké fakulty UP Ondřej Kováč. Nová pracovní skupina se do výzkumu pustí v lednu 2024 na katedře organické chemie přírodovědecké fakulty.
Mladý vědec získal od Nadace Experientia tříletý start-up grant v hodnotě šesti milionů korun. Výsledky práce jeho vědeckého týmu by mohly lékařům pomoci bojovat s rostoucí odolností životu nebezpečných bakterií a zefektivnit antibiotickou léčbu. Smlouvu o start-up grantu podepsali ředitelka nadace Anna Batistová, rektor Univerzity Palackého Martin Procházka a Ondřej Kováč z katedry organické chemie.
Schůzky se zúčastnili také manželé Dvořákovi, zakladatelé Nadace Experientia. „Máme velkou radost, že náš další start-up grant míří právě do Olomouce. Díky námi podpořeným mladým vědkyním a vědcům víme, že se přírodovědecké fakultě daří vychovávat špičkové chemiky, kteří Českou republiku v zahraničí skvěle reprezentují. Co je pro nás ale možná ještě důležitější je, že vidíme, že absolventi mají k fakultě velmi vřelý vztah a že mají stejně jako Ondřej touhu vracet české vědě to, co od ní dostali a posouvat ji svými v zahraničí nabytými znalostmi ještě dál,“ řekli manželé Dvořákovi.
„Získání start-up grantu mě velmi těší a jsem vděčný za tuto podporu. To, co manželé Dvořákovi dělají, je naprosto jedinečné a nesmírně motivující. Být součástí něčeho takového je pro mě obrovská pocta. Zároveň ziskem tohoto grantu se mi plní sen o založení vlastní výzkumné skupiny. Otevírá mi to dveře k nezávislé vědecké činnosti na mé alma mater. Uvědomuji si, že podpora od Nadace Experientia je také závazkem a udělám vše pro to, abych jejich podporu využil na maximum,“ uvedl Ondřej Kováč.
Ondřej Kováč plánuje se svou výzkumnou skupinou vyvinout organickou syntetickou metodu a pomocí ní pak v laboratoři připravit různorodé přírodní látky s antimikrobiální aktivitou, které by mohly najít uplatnění v léčbě infekcí způsobených odolnými bakteriemi. Při hledání nových účinných antibiotických látek zvolí odborníci chemický přístup. „Inspirovat se budeme v přírodních chemických látkách, které produkují právě bakterie. Paradoxně totiž mají obrovský potenciál jako antimikrobiální látky,“ dodal.