Namasté. Mezinárodní kongres v Olomouci spojí různá pojetí jógy

Grafika: jogakongres.cz
Čtvrtek 27. červen 2024, 8:00 – Text: Martin Višňa

Přednášky, workshopy, diskuze a především možnost setkání s představiteli různých směrů jógy nabídne Mezinárodní kongres jógy, který se ve dnech 24. a 25. srpna uskuteční v Olomouci. Akci spojující jógu, zdravý životní styl, fitness, funkční pohyb a fyzioterapii pořádá Fakulta tělesné kultury UP společně se školou jógy a meditace Kabir Yoga. Registrace účastníků je již otevřená.

Hostem kongresu bude mimo jiné spoluzakladatel power jógy v ČR Jakub Šamberger, zástupce náthské tradice jógy guru Yogi Suraj Náth Ji nebo lektor Oshových meditací Kábir Bharti z Indie. Mezi lektory nebudou chybět ani domácí zástupci spjatí s Univerzitou Palackého, například Simona Šafaříková, která působí na přírodovědecké fakultě a povede workshop kundalini jógy, Lucie Bezděková Lauermannová, absolventka FTK UP věnující se józe smíchu, nebo lékař I. interní kliniky – kardiologické Lékařské fakulty UP a Fakultní nemocnice Olomouc Jan Galuszka, který vystoupí s přednáškou o józe a oběhovém systému ve zdraví i v nemoci.

Na programu je kromě tematických lekcí, workshopů a přednášek i panelová diskuze, během které budou probírat své zkušenosti a poznatky učitelé a další zástupci jednotlivých jógových směrů. „Pokud půjdeme ke kořenům slova jóga, setkáme se s termíny ‚spojení‘ nebo ‚sjednocení‘. Význam tohoto kongresu spočívá právě ve spojování různých aspektů a přístupů k praxi jógy. Nabídneme propojení praktického a teoretického přístupu k józe, také tradičního a moderního a v neposlední řadě i indického a evropského,“ uvedl hlavní organizátor akce Martin Kudláček z katedry aplikovaných pohybových aktivit FTK UP.

Jak dodal, Olomouc byla v minulosti významným centrem jógy v Československu, a sice díky osobě Josefa Tillicha, mj. někdejšího proděkana Přírodovědecké fakulty UP a prorektora UP pro studijní záležitosti, který před rokem 1989 jógu rozvíjel po praktické i teoretické stránce.

„V poslední době se jóga stává velmi populární díky uspěchané době a většímu zájmu o zdravý životní styl. V České republice se děje řada jógových festivalů a kongresů, v Olomouci však akce tohoto formátu dosud neproběhla. Na naší univerzitě přitom pracuje řada kolegů, kteří se józe pravidelně věnují, mnoho studentů ji vyhledává pro její zdravotní přínos a hledání rovnováhy ve stresujícím světě přednášek a zkoušek. Právě pro ně a praktikující jogíny z Olomouce a širokého okolí je tato akce určena. Věřím, že takto založíme novou tradici, která povede k rozvoji praxe a bádání v oblasti jógy na naší univerzitě,“ dodal Martin Kudláček.

Zájemci o účast se již nyní mohou hlásit, registrace je otevřená. Neměli by přitom příliš otálet, protože kapacita kongresu je omezená. Podrobnější informace o akci včetně registračního formuláře jsou k dispozici na webu www.jogakongres.cz.

Kongres se koná pod záštitou rektora UP Martina Procházky a ředitele Fakultní nemocnice Olomouc Romana Havlíka.