Už popáté se letos budou konat Olomoucké dny německého jazyka. Akce, která se uskuteční od 3. do 13. dubna, chce přiblížit Olomoučanům kulturu německojazyčných zemí. Festival pořádá Vědecká knihovna v Olomouci ve spolupráci s Rakouským centrem UP, katedrou germanistiky filozofické fakulty a sekcí německého jazyka Ústavu cizích jazyků pedagogické fakulty.
Olmützer Kulturtage neboli Olomoucké dny německého jazyka jsou určeny jak žákům základních škol, pro které festival již tradičně pořádá řadu přednášek, projekcí a her v dopoledních hodinách, tak zájemcům z řad veřejnosti, kterou čeká program plný filmů, tance, autorských čtení, divadla i komentovaných procházek.
„Letošní ročník se vrací do historie. K výročí dvou výrazných milníků, jubileí ztráty a znovunabytí svobody, letům 1939 a 1989. Osmdesát let uplynulo od okupace a začátku druhé světové války a třicet let od revolučních událostí listopadu 1989. Téma Svobody bez hranic se odrazí ve všech programových blocích. V historických tématech i soudobé rebélii,“ uvedla Štěpánka Ištvánková, tisková mluvčí festivalu a absolventka německé filologie a filmové vědy na FF UP.
Přehlídku slavnostně zahájí 4. dubna v 16 hodin ve Vědecké knihovně vernisáž výstavy nazvané KomiX. „Současní čeští a němečtí autoři svobodného média komiksu představí svou tvorbu v kurátorském výběru Marka Rubce. Nejen nejmladší návštěvníci si pak budou moc sami vyzkoušet takový komiks vytvořit, a to v rámci workshopu vedeného kurátorem,“ připomíná Ištvánková.
Do Olomouce míří i autoři knih. Svůj román Bushaltestelle, který se zabývá generačními rozdíly a složitým vztahem matky a dcery, uvede spisovatelka Ulrike Anna Bleier (na fotografii Bernadette Jansen).
Autorské čtení nabídne i afghánský rodák žijící v Německu Hassan Ali Djan, který bude mluvit o tom, jak migranti hledají svobodu.
Program nabízí také filmová a divadelní představení. Ve spolupráci se spolkem Pastiche Film je připravena projekce celovečerního snímku Tohle není Kalifornie dokumentaristy Martena Persiela, který zpracoval autentické archivní záběry zachycující vzdor skateboardistů vůči společnosti NDR v 70. a 80. letech. Projekce bude 10. dubna od 19.30 ve filmovém sále Uměleckého centra UP.
„S odlehčením sobě vlastním se se všemi předsudky spojenými s rozdíly mezi Čechy a Němci vypořádá divadelní kabaret Das Thema. Ve spolupráci s Divadlem na cucky bude uvedena také inscenace Opletal, divadelní pátrání tří herců zaměřené na otázky národní identity a zkoumání příčin našich historických komplexů,“ vybírá z programu Štěpánka Ištvánková.
Hudební a taneční program reprezentuje dobová swingová tančírna za hudebního doprovodu česko-německé kapely Swing It (neděle 7. dubna, 19 hodin, Centrum pohybu, Sokolská 7) i ojedinělý večer elektronické hudby (5. dubna od 21.30) v krytu civilní obrany v Bezručových sadech. Hlavní hvězdou bude podle organizátorů německá DJ Solaris, rezidentka progresivního lipského klubu Institut für Zukunft (na snímku).
Kromě netradiční návštěvy krytu budou mít diváci v rámci Olomouckých dnů německého jazyka také možnost zažít studentské divadlo a literární čtení v prostorách odstavené tramvaje T3 poblíž plaveckého bazénu.
„Připravili jsme i komentované vycházky. V úterý 9. dubna se mohou zájemci vydat spolu s germanistou Viktorem Tichákem na procházku po olomouckém hřbitově v Neředíně, zaměřenou na významné německojazyčné osobnosti města. Završením festivalu bude komentovaná procházka po stopách zaniklých sudetských osad na Libavsku, která se uskuteční v sobotu 13. dubna. Průvodci budou předseda Okrašlovacího spolku Lubavia Jindřich Machala a historik Vědecké knihovny v Olomouci Jiří Glonek. Přítomni budou také němečtí pamětníci. Na místo výletníky zaveze historický autobus přímo z Olomouce,“ doplňuje Štěpánka Ištvánková.
Podrobný program a informace najdete ZDE.