Stejně jako kostely, muzea nebo třeba vědci, tak i právo má už svou „noc“. Velký podíl na tom, že uskutečnil nultý ročník Noci práva, mají studenti a absolventi olomoucké právnické fakulty. Ti tvořili zhruba polovinu organizačního týmu celé popularizační akce, za kterou stojí spolek Nugis Finem.
Zkušební ročník Noci práva se uskutečnil 6. března v Brně a zájemcům nabídl přednášky, divadelní představení, pouť po historických soudních budovách nebo prohlídku Nejvyššího správního soudu. „Příští rok chceme, aby se Noc práva konala v Praze, Brně a Olomouci. To je minimum, na které míříme,“ říká John A. Gealfow, prezident spolku a absolvent PF UP.
Co vás přimělo uspořádat Noc práva? Prý jste se inspirovali ve Francii?
Zahraniční inspirace byla to hlavní. Francouzská La nuit du droit zahrnuje stovky přednášek, workshopů, divadelních představení a dalších akcí po celé zemi – v menších i velkých městech. Část programu se uskutečnila například v zámku Versailles v místnosti, kde se v roce 1920 podepisoval Trianonský mír. Svoje akce v rámci ní má mnoho institucí – univerzity, parlament, Kasační soud, francouzská advokátní komora a mnoho dalších. Je to zkrátka obrovská akce. V České republice nám něco podobného chybělo, tak jsme se rozhodli takový festival uspořádat.
To, že se nultý ročník uskutečnil v Brně, má opodstatnění. Sídlí tam většina významných justičních institucí. Byl ještě nějaký další důvod proč právě Brno? A co termín 6. březen? Bylo datum zvoleno záměrně?
V rámci nultého ročníku jsme se pro Brno rozhodli právě s ohledem na spoustu justičních institucí, které jsme mohli do akce zapojit. S Nugis Finem jsme organizovali již spoustu akcí, ale tohle je první akce obdobného ražení a rozsahu, takže jsme si chtěli na nultém ročníku všechno vyzkoušet. Město Brno bylo v tomto skvělé – myslím, že jsme se dostali do povědomí a že se nám dostalo i významného mediálního zájmu, což nám usnadní vyjednávání s různými institucemi pro účely organizace příštího ročníku. Datum 6. března má symbolický význam. Letos připadlo na tento den 99. výročí účinnosti a vyhlášení Ústavní listiny Československa z roku 1920, tedy prvního stálého ústavněprávního dokumentu naší země. Důvod, proč jsme vlastně letos hovořili o nultém ročníku, je mimo jiné také to, že příští rok se bude jednat o 100. výročí. Právě pro ně jsme si chtěli schovat první ročník.
Spolek Nugis Finem je úzce spojen s olomouckou právnickou fakultou. Jak moc byli do organizace zapojeni její absolventi či studenti?
Pokud jde o složení organizačního týmu, asi polovina jeho členů byli studenti či absolventi Právnické fakulty Univerzity Palackého.
Program byl pestrý, trval osm hodin a probíhal na několika místech. Jak dlouho jste jej připravovali?
S organizací jsme začali v říjnu, kdy jsme oslovili soudní instituce a začali jsme vymýšlet koncepci nultého ročníku. Hodně intenzivně jsme pracovali od začátku roku.
Podle čeho jste vybírali témata a hosty? Byli mezi přednášejícími i zástupci olomoucké fakulty?
Témata jsme se nesnažili sjednocovat. Noc práva jsme si představovali jako bonboniéru. Chtěli jsme, aby si z nabízených témat vybral každý. V průběhu dne tak zazněly ryze odborné přednášky i přednášky spíše popularizační. Ze zástupců olomoucké fakulty můžeme jmenovat docenta Filipa Melzera, který si připravil přednášku na téma odpovědnosti dítěte za chyby svých rodičů. Doktor Maxim Tomoszek, proděkan olomoucké fakulty, zase pořádal workshop o psaní právních dokumentů. Z olomoucké fakulty jsme oslovovali více akademiků, konkrétně docenty Michala Bartoně a Filipa Ščerbu, těm ale bohužel termín konání Noci práva nevyhovoval.
Kdo se nakonec přišel bavit právem? Podařilo se na Noc práva přilákat praktikující odborníky i veřejnost?
Hlavní skupinou návštěvníků byli studenti právnických fakult, což jsme předpokládali. Nejvíce jich pochopitelně bylo z brněnské fakulty, i z Olomouce ale dorazila spousta známých tváří a nějaké kolegy z Prahy jsme také potkali. Praktikujících právníků dorazilo také dost, hodně jich vydrželo až do konce programu, což nám udělalo radost. Právní laici se nejvíce účastnili exkurzí na soudních institucích, byli ale také na divadelních představeních a někteří z nich i na přednáškách. Pro příští ročník chceme nachystat daleko více programu, který zaujme právě širší veřejnost. K tomu vlastně také směřuje nejvíc nápadů pro příští rok.
Jak hodnotíte výsledek, samotnou akci, z vašeho organizačního pohledu?
Akce se vážně vydařila. Spousta účastníků byla nadšená a ještě na akci se s námi bavila o tom, jak skvělý program se nám podařilo připravit. Spousta dalších nám pak ještě psala další dny e-maily a zprávy na sociálních sítích. Skvělé bylo, že o naší akci informovala média a že v průběhu celého programu po Noci práva putovali i redaktoři České televize. Rozhodně jsme ale nezpyšněli. Je spousta věcí, co bychom chtěli do příštího ročníku zlepšit. Od toho byl nultý ročník, ten další chceme posunout ještě o několik příček výš.
Hned druhý den po Noci práva jste zveřejnili anketu a sbírali jste ohlasy účastníků. Co jste se dozvěděli?
Udělal nám radost už jenom fakt, že se s námi o své názory podělilo více než dvě stě lidí. Zpětná vazba je v drtivé většině pozitivní. A vlastně i negativní věci, které se v hodnoceních objevily, byly míněné spíše jako konstruktivní doporučení, co do příštího ročníku zlepšit – a celkové hodnocení bylo i u těchto odpovědí stále pozitivní. Veškerou zpětnou vazbu si bereme k srdci, spoustu věcí jsme cítili i sami, objevily se ale i skvělé nápady, které by nás asi nenapadly.
Noc práva je ideální akcí, na které mohou spolupracovat právnické fakulty a instituce a která zajímavou a zábavnou formou popularizuje celý obor a ovlivňuje právní povědomí veřejnosti. Plánujete, že by se akce za rok uskutečnila i v jiných městech?
Příští rok chceme, aby se Noc práva konala v Praze, Brně a Olomouci. To je minimum, na které míříme. Pokud najdeme nadšené lidi i v jiných městech, rozhodně se nebudeme bránit dalšímu rozšíření. Ostatně naším cílem je dostat právo k co nejvíce lidem. Chceme, aby každý ročník Noci práva o něco povyrostl. Snad se časem dostaneme na úroveň toho, co se každý rok koná ve Francii.