„To je neustálá práce, která nesmí nikdy skončit, protože jakési potenciální nebezpečí vždycky číhá a nemůžete ho úplně vyloučit.“ Tak odpovídá dlouholetá soudkyně Eliška Wagnerová na otázku, zda je potřeba stále chránit právní stát. Rozhovor s dámou, která 11. listopadu pronese na UP Výroční přednášku, přinese nový Žurnál UP. Vyjde ve čtvrtek 31. října a nabídne mimo jiné také portrét hispanisty profesora Jiřího Černého.
Hned dvakrát se v novém Žurnálu objeví výročí listopadových událostí. Jako první se jím zabývá úvodní téma. Chtěli jsme připomenout šedivou nejen univerzitní realitu minulého období. A protože jeden obrázek je za mnoho slov, zvolili jsme fotografickou formu před a po – tedy stejné místo, jak ho před rokem 1989 zachytil fotograf Adolf Jankovský a stejné místo dnes fotoaparátem Vojtěcha Dudy. Je to jen výběr několika málo objektů, které změnily svou tvář, ale snad dostatečně ilustrativní.
Zatímco v úvodním tématu mnoho slov o minulosti a současnosti není, v rozhovoru s již zmíněnou Eliškou Wagnerovou je tomu přesně naopak. Respektovaná právnička mluví i o tom, co se za uplynulých třicet let v našem právním systému povedlo a co ne, reaguje na demonstrace proti ministryni spravedlnosti („Divím se Marii Benešové, že měla zapotřebí jít do vlády trestně stíhaného premiéra…“) a otevřeně hodnotí i svou politickou kariéru senátorky: „Něco se sice podařilo, ale na šest let toho bylo žalostně málo.“
I když chtěl původně studovat angličtinu, nakonec se z něj stal mezinárodně uznávaný hispanista, který se dokonce může pochlubit Řádem Isabely Katolické. Řeč je o emeritním profesorovi FF Jiřím Černém, jehož portrét nový Žurnál přináší. Vzpomíná v něm například na svůj kubánský pobyt na počátku šedesátých let a setkání se dvěma hrdiny kubánské revoluce. „S Fidelem Castrem a Che Guevarou jsem měl později možnost se potkat. Castrovo charisma mě velmi přitahovalo. I dnes studentům říkám: nic na světě není černobílé…“
Žurnál UP, který dostanete do rukou poslední říjnový den, nabídne ale mnohem víc zajímavého čtení. Například reportáž z Noci vědců, představí úspěšného absolventa FTK Tomáše Mixu, který „podniká ve zdraví“, dozvíte se, že olomoučtí vědci pomohli rozluštit dědičnou informaci hrachu nebo že keramická hlína nemusí být jen na hraní, ale že může pomáhat při terapii, jak dokazují zkušenosti doktorandky CMTF Anny Víškové. Nechybí samozřejmě ani úspěchy akademiků a studentů, premiérově se také můžete začíst do bambarštiny, v níž sepsal své zkušenosti z Olomouce student právnické fakulty z Mali Fodé Traoré.
Když byla na začátku řeč o tom, že nový Žurnál reflektuje hned dvakrát výročí 1989, tak to nebylo vlastně úplně přesné. „Sametu“ se věnuje ve svém pravidelném jazykovém okénku bohemista Ondřej Bláha. Takže jestli vás zajímá, kdo je asi autorem pojmu sametová revoluce, jak se tento název překládal do němčiny, angličtiny nebo ruštiny a proč ho Slováci nepoužívají, sáhněte po novém magazínu Univerzity Palackého. Vychází 31. října a najdete ho jako vždy na fakultách, v menze, v Pevnosti poznání, v UPointu, ve Zbrojnici a na mnoha dalších místech.