Je to tady. Začíná majáles a vychází i nový Žurnál UP. V mezičase, kdy nebudete poslouchat muziku nebo sledovat divadlo, můžete číst. Dozvíte se například, že Tomáš Parma z CMTF je nejen respektovaný církevní historik, ale také rytíř. A že chemie může být krásná. Alespoň to tvrdí vědkyně z PřF Lucie Brulíková.
S každým číslem našeho magazínu se snažíme ukázat čtenářům vždy trochu jinou univerzitu. V květnovém čísle představujeme naši alma mater jako místo pro mladé lidi talentované a pracovité. „Naší vizí je poskytnout jim podporu a podmínky pro to, aby mohli svůj potenciál realizovat. Chtěli bychom, aby Univerzita Palackého byla univerzitou volby pro studenty, kteří ‚chtějí dělat víc‘. Proto vzniká projekt Talentovaný Palacký, který si dává za cíl zmapovat a ukotvit podporu aktivních studentů na univerzitě, od náboru středoškoláků až po ty podpořené na vrcholu studia Nadačním fondem,“ nastiňuje vize školy Jan Strojil, vedoucí oddělení studentských záležitostí na UP.
A tak představujeme talenty sportovní, literární, teologické, vědecké, právní. Naše i ty, kteří k nám přišli bádat a budovat svou kariéru a vyměnili například Řecko za Olomouc jako Aristeidis Bakandritsos, který našel svůj nový ,vědecký´ domov v CATRIN UP. A když jsme u toho talentu, ti nejúspěšnější obvykle o svém nadání pochybují. Třeba jako v rozhovoru již zmíněná Lucie Brulíková z PřF. „… Já si myslím, že žádný talent nemám… Ale vážně. Já vlastně nevím, jak to pojmenovat. Člověk v sobě musí mít nějakou přirozenou schopnost nebo, chcete-li, nadání věci pochopit, ,pobrat´. Ale podle mě je to především o pracovitosti a trpělivosti, ochotě učit se nové věci, spolupracovat v týmu. Nepovažuji se za nějakého talentovaného vědce, já jsem vždycky byla spíše dříč.“
Pokud vás zajímá, jak pracovat s talentem ve sportu, pak má dobré rady na jiném místě aktuálního čísla sportovní psycholog z FTK Michal Vičar. „Věnujte se i svým slabinám, jinak budou stále brzdou ve výkonu a jeho rozvoji,“ doporučuje. Jestli chcete vědět, jak přišel Tomáš Parma z CMTF ke svému rytířství, přečtěte si jeho portrét. Zjistíte, že je k tomu potřeba víc než jen lesklá zbroj a meč.
Vedle toho, že jsme univerzita podporující, jsme i univerzita pomáhající. Proto druhá linka tohoto čísla nemůže být o ničem jiném než o Ukrajině – o naší pomoci, o představení našich aktivních studentů v KACPU, o první ukrajinské studentce na právech. Nechceme se přehnaně chlubit, jen ukázat, že nežijeme ve slonovinové věži, že univerzita a my všichni, kteří ji společně tvoříme, jsme součástí a někdy i hybateli dějů kolem nás.
Samozřejmě v magazínu je toho mnohem, mnohem víc. Ale škoda slov. Vyzvedněte si papírový Žurnál UP ve stojanech na fakultách, v UPointu, ve Zbrojnici, v Pevnosti poznání anebo prostě prolistujte elektronickou verzi právě tady.
Hezké předletní čtení přeje redakce.