Jiný pohled na známé věci – zavedené léky, nedávnou minulost, aktuální politiku, supermoderní techniku nebo třeba životní styl, to vše nabídne nový Žurnál UP. Vyjde v den narozenin Jana Ámose Komenského, tedy ve středu 28. března. Dočtete se v něm mimo jiné, jak vidí naši realitu politolog Tomáš Lebeda, připomenete si pozoruhodný osud Květoslavy Princové a zjistíte, jaké objevy se v poslední době podařily vědcům Univerzity Palackého.
Být na titulce časopisu Nature Nanotechnology se opravdu nepodaří každý den. Týmu našich vědců z RCPTM, lékařské fakulty a CRH se to ale povedlo. Nabídli totiž vědecké obci nový pohled na rezistenci bakterií vůči nanostříbru, od kterého si odborníci slibují velké možnosti v boji proti bakteriálním infekcím. Přečtěte si v novém Žurnálu, jakou odpověď našli po pěti letech výzkumu na otázku, zda si bakterie vůči opakovaně aplikovanému nanostříbru nevytvoří ochranný štít, podobně jako se jim to povedlo u řady antibiotik.
Celosvětový ohlas, opět včetně Nature, zaznamenal i další výzkum, v němž je citelná univerzitní stopa. Mezinárodní tým vedený vědci Ústavu molekulární a translační medicíny LF UP totiž objevil dosud nepoznaný mechanismus, kterým rakovinotvorné buňky zabíjí antabus, levný lék proti alkoholismu. Podrobnosti o výzkumu i o tom, jaké možnosti toto nové využití známých léků může přinést světové populaci, se dočtete v Žurnálu UP.
„Referendum je moje noční můra“, tak zní titulek rozhovoru s politologem z FF Tomášem Lebedou. Proč si to myslí a v čem vidí nebezpečí Andreje Babiše, se dočtete v rozhovoru, v němž zaznělo mimo jiné i toto: „Obávám se, že si demokracie nevážíme a ani jí vlastně moc dobře nerozumíme. Naše současné povědomí o tom, jak by demokracie měla vypadat, se od roku 1990 příliš nezměnilo, a to je smutné.“
Někdo ji zná jako vysokoškolskou pedagožku z CMTF, někdo si ji pamatuje z dob disentu jako chartistku, jiný si vybaví její působení na olomoucké radnici po roce 1989 a další si možná vzpomene, že mu pomohla při povodních. To vše jsou tváře a podoby Květoslavy Princové. Přečtěte si, co si myslí o naší společnosti a o humanitární práci, kterou učí. „Jeden můj přítel říká, že humanitární pomoc je jako navigace v mlze. Proto je důležité umět pochopit situaci, porozumět kontextu, být opatrný, svědomitý, zodpovědný a mít velkou úctu k lidem, ke kterým přicházím.“
Je-li leitmotivem nejnovějšího univerzitního časopisu „jiný pohled“, krásně nám do něj zapadají příběhy dalších dvou postav spojených s UP: Kateřina Krumpálová z FTK se se čtenáři podělí o své zkušenosti ze studia a života v Číně, Pavel Sladký je zase příklad absolventa naší právnické fakulty, který se dal do služeb diplomacie. Působí momentálně Bratislavě, takže se na UP i Olomouc dívá z jiné perspektivy.
A opravdu jiný pohled na svět získá ten, kdo se inspiruje naší studentkou Lucií Kovářovou a vrhne se spolu s ní na závěsnou akrobacii. Výsledek prý stojí za to. Nevím, ale minimálně titulní stránka březnového Žurnálu od fotografky Gabriely Knýblové leccos naznačuje a slibuje.
V novém čísle je toho ale samozřejmě mnohem víc. Takže hezké jarní čtení. Žurnál UP vyjde 28. března a bude k dispozici zdarma v označených stojanech na fakultách, v hlavní menze, ve Zbrojnici, v Pevnosti poznání, v UPointu nebo v konviktu.