Téměř 250 studentů a pedagogů dvanácti čínských univerzit se začalo učit v letních školách pedagogické fakulty. Vedle angličtiny, dramaterapie a jiných kreativních terapií, hudební a výtvarné výchovy pro ně letos poprvé fakulta připravila i kurz zaměřený na metodologii kvalitativního a kvantitativního výzkumu.
O letní školy European and Czech Culture, které již pátým rokem připravuje pedagogická fakulta, je v Číně velký zájem. Do Olomouce letos dorazilo téměř 250 studentů z 12 univerzit. Slavnostního zahájení se zúčastnil i Chen Zhong, ředitel Konfuciova institutu UP, a Zhao Changtao, vedoucí Education Office z čínské ambasády v Praze, který je mimo jiné i absolventem Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého. Oba uvedl společně s Janou Kvintovou, proděkankou pro zahraniční vztahy pedagogické fakulty, proděkan pro vědu, výzkum a doktorská studia Vojtech Regec.
„Letní školy jsou na naší fakultě poměrně velkým projektem, do něhož je zapojeno více než 50 akademických i neakademických pracovníků a doktorandů. Pracuje v něm i 28 ´buddies´ jako podpora pro studeny v rámci doprovodného programu. V řadách přednášejících a vedoucích workshopů máme i dva kolegy z USA. Studenti se nám hlásí sami na základě pozitivních referencí účastníků z minulých ročníků. Doposud jsme žádnou jinou reklamu nepotřebovali,“ uvedl Vojtech Regec, proděkan PdF.
Čína patří k zemím, o které má UP velký zájem. Podle Vojtěcha Regece se velmi rychle rozvíjí a vzdělání tam hraje stěžejní roli. Zhruba jeden měsíc se tak čínští studenti budou na PdF UP učit v třinácti různě zaměřených skupinách.
„Základním předpokladem k účasti na této škole je znalost angličtiny, a to minimálně na úrovni B1 podle evropského referenčního rámce. Dalším požadavkem pro přijetí je pak zájem o obor. Každoročně je největší zájem o angličtinu, kreativní umělecké terapie, roste i počet těch, kteří se chtějí učit česky, k populárním oblastem patří i výtvarná a hudební výchova. Novinkou letoška je letní škola s názvem Training and Courses For Young Scientists and PhD Candidates,“ doplnil Vojtech Regec.
V novém kurzu, který se mimo jiné zaměřuje i na práci s vědeckými zdroji, predátorské časopisy, metodologii kvalitativního a kvantitativního výzkumu a jehož je právě Vojtech Regec autorem, bude přednášet například William Morrison a Mary Rizza z Bowling Green State University, proděkan Jiří Pospíšil z CMTF a též kolegové z dalších českých univerzit. Během jejich přednášek se čínští studenti seznámí i s různými metodami používanými ve výzkumu v rámci společenských věd.
„Všichni absolventi Letních škol European and Czech Culture obdrží v jejich závěru certifikát o absolvování. Mohou získat i kredit za každý úspěšně absolvovaný předmět. Velká část z nich je v Olomouci poprvé, proto jim nabídneme také informace o možnosti anglického studia bakalářských, magisterských a doktorských programů na naší fakultě,“ dodal proděkan Vojtech Regec.
Součástí Letních škol European and Czech Culture je každoročně i zajímavý doprovodný program. Studenti navštíví například Prahu a Vídeň, prohlédnou si olomouckou Pevnost poznání i Konfuciův institut.