Mocí a bezmocí v přírodě, krajině a společnosti v době klimatických změn se budou zabývat letošní Ekologické dny Olomouc, které v příštích dnech a týdnech nabídnou sérii zajímavých besed, workshopů, vycházek a výletů a také výstavy. Jedna z nich představuje dílo ukrajinského umělce Kostiantyna Zorkina a navštívit ji můžete v centru SOMA v bývalé uhelně Fakultní nemocnice Olomouc.
Prezentovaný Zorkinův projekt Ochranná vrstva je silnou osobní reakcí na situaci, která na Ukrajině nastala se začátkem ruské invaze. Dřevo doplňuje kov, s nímž je práce plná nebezpečí, místo měkkosti nastupuje ostrost a čistotu a haptičnost nahrazuje chlad rzi. Kov osciluje na pomezí ochrany a bezbrannosti.
„Myslím, že má tvorba a tento projekt nemohou být nikdy doslovným výrazem tragédie. Umění málokdy popisuje a vypráví události přímo. Je však pro mne důležité zachytit mentální a fyzické napětí, které nás všechny spojuje v boji proti nepříteli a pomáhá udržet společnou víru. Můj umělecký jazyk vždy reflektoval téma vítězství života nad smrtí, teprve nyní ale nejde o téma abstraktní,“ uvedl autor.
„Kostiantyn Zorkin patří mezi výjimečné osobnosti současné ukrajinské umělecké scény. Projekt Ochranná vrstva obstojí samostatně, jeho téma je vlastně docela obecné a osobní. Je ale také velmi pádným a působivým komentářem k tomu, co už našemu světu v tuto chvíli nejen hrozí, ale přímo se v něm děje. Jeho pojetí domu jakožto domova je vlastní nám všem – stejně jako potřeba jej ochraňovat, ale také sdílet,“ dodala kurátorka Barbora Kundračíková z Muzea umění Olomouc, působící též na katedře dějin umění FF UP.
Výstavní projekt bude rozdělen na dvě kompatibilní části prezentované v industriálních prostorách. V Olomouci ji můžete navštívit v bývalé uhelně FNOL, která se mění na centrum pro současné umění a psychoterapii SOMA. K zahájení dojde ve čtvrtek 10. dubna v 17 hodin a výstava bude k vidění až do Olomoucké muzejní noci 16. května, kdy je připravena komentovaná prohlídka.
Druhou část výstavy je možné navštívit od 18. dubna do 11. května v šumperské galerii Contemporary Czech Art. Další informace jsou k dispozici na webu Ekologických dnů Olomouc zde.
Ekologické dny Olomouc jsou největší environmentální festival v ČR, od roku 1990 jej pořádá Sluňákov – centrum ekologických aktivit města Olomouce. Záměrem a cílem je poskytnout široké veřejnosti nejnovější, transparentní a ověřené informace v environmentálních, společenských a ekonomických oborech a umožnit jim se zorientovat v problémech současného světa a vybídnout je ke spoluúčasti na jejich řešení. Letošní 35. ročník se bude zabývat tématem moci a bezmoci v přírodě, krajině a společnosti v době klimatických změn, přičemž program festivalu během dubna zahrnuje besedy se zajímavými hosty, workshopy, vycházky a výlety, také filmové projekce či divadlo. K festivalu patří také tradiční Edojarmak, který se koná 27. září. Více zde.