Přednáškové odpoledne zaměřené na propojení využití cytokininových derivátů v aplikační sféře i na jejich potenciál při léčbě neurodegerenativních chorob pořádala v uplynulých dnech katedra chemické biologie přírodovědecké fakulty. Čestnými hosty minisympozia Cytokinins in neuroscience byli Nasri Nesnas z Florida Institute of Technology, který úzce spolupracuje s katedrou a proděkan Petr Kaňovský z lékařské fakulty.
„Díky spolupráci s profesorem Nesnasem, která byla nedávno završená publikací v časopise ACS Agricultural and Food Chemistry, jsme byli schopni realizovat stáže několika studentům doktorského programu. Považuji za velmi klíčové rozvíjet spolupráci s mezinárodními pracovišti a vzájemná výměna studentů je bezpochyby nedílnou součástí internacionalizace našeho pracoviště,“ uvedla vedoucí katedry chemické biologie Lucie Plíhalová.
Na minisympoziu přednášeli odborníci, jak z přírodovědecké, tak i lékařské fakulty. Lucie Plíhalová ve své přednášce přiblížila možnost využití cytokininových konjugátů v biotechnologických i kožních aplikacích. Gabriel Gonzalez z katedry experimentální biologie představil svůj výzkum zaměřený na využití přirozeně se vyskytujících cytokininů v léčbě Parkinsonovy nemoci a amyotrofické laterální sklerózy a Petr Kaňovský z lékařské fakulty se věnoval neurodegenerativním poruchám zejména u Parkinsonovy nemoci.
„Minisympozium považuji za velmi zdařilé, jak v oblasti propojení jednotlivých pracovišť, tak i v rámci navázání hlubší vědecké spolupráce. Akce se setkala s velkým zájmem u studentů i zaměstnanců,“ doplnila Lucie Plíhalová.