Vybudování vědeckého mostu mezi univerzitami v Olomouci, Neapoli a na Floridě a prohloubení spolupráce v oblasti environmentálních a zemědělských věd je smyslem Sympozia tří univerzit, jehož druhý ročník se koná v olomoucké Pevnosti poznání. Třídenní odbornou akci pořádá Univerzita Palackého ve spolupráci s evropskou sítí výzkumných univerzit Aurora. Sympozia se účastní čtyři desítky odborníků z Itálie, Spojených států amerických a České republiky.
„Hlubší vědeckou spolupráci a výměnu zkušeností s našimi partnerskými univerzitami vnímám jako příležitost podílet se na globálním řešení problémů v oblasti životního prostředí a zemědělství. Obě univerzity, které v těchto dnech v Olomouci hostíme, patří ve svých zemích mezi přední výzkumné a vzdělávací instituce. Neapolská univerzita je naším partnerem v síti Aurora, studuje na ní bezmála osmdesát tisíc studentů, floridská univerzita je třetí největší americkou univerzitou se šedesáti tisíci studenty. Můžeme se tedy inspirovat, ale zároveň i my máme určitě co nabídnout,“ řekl při zahájení sympozia Martin Procházka, rektor UP a současně i prezident sítě Aurora.
Sympozium otevřeli představitelé všech tří univerzit, za UP vedle rektora Martina Procházky také prorektoři Lucie Plíhalová a Jiří Stavovčík, za University of Florida viceprezident Adegbola Adesogan a také děkan Robert Gilbert. Dále pak účastníky na dálku pozdravil Alessandro Arienzo, delegát rektora pro mezinárodní vztahy a alianci Aurora, který se z University Federico II of Naples připojil online. Rovněž organizační výbor sympozia byl původně složen ze zástupců všech tří univerzit, některým účastníkům z Floridy ale cestu do Evropy na poslední chvíli překazil hurikán Milton. UP tak v organizačním výboru sympozia reprezentují Petr Dvořák z katedry botaniky přírodovědecké fakulty a Ivo Frébort z vysokoškolského ústavu CATRIN, neapolskou univerzitu zastupuje Riccardo Aversano z katedry zemědělských věd.
Hlavním účelem sympozia je podle organizátorů prohloubení strategické spolupráce mezi třemi univerzitami v environmentálních a zemědělských vědách. „Dnes v těchto vědních oblastech společnost čelí mnoha výzvám způsobeným globálními změnami klimatu, růstem lidské populace a intenzivním zemědělstvím. Odborná část sympozia je složená z příspěvků, které se věnují tématům, jako je mikrobiální ekologie, fytopatologie, využití AI v zemědělství, šlechtění zemědělských rostlin či udržitelnost ekosystémů,“ doplnil Petr Dvořák z katedry botaniky PřF UP. V programu setkání nebudou podle jeho slov chybět ani prezentace zaměřené na grantové příležitosti, které mohou finančně podpořit budoucí spolupráce mezi institucemi.
Odborné přednášky budou v prostorách Pevnosti poznání pokračovat i v pátek, účastníky akce čeká také prohlídka města nebo exkurze v univerzitním kampusu v Olomouci-Holici. První Sympozium tří univerzit se uskutečnilo loni v dubnu poblíž města Tampa Bay na Floridě v USA, třetí ročník by měl v budoucnu proběhnout na univerzitě v italské Neapoli.