Analýza medu, včely pod mikroskopem i v podobě nadrozměrných modelů, dějiny včelařství a osvěta v oblasti ochrany včel. O víkendu 7. a 8. září to v Olomouci bude bzučet. Pevnost poznání – Centrum popularizace Přírodovědecké fakulty UP ve spolupráci s katedrami PřF UP a Českým svazem včelařů pořádá speciální podzimní edici akce Odpudiví nebo kouzelní.
Návštěvníci všech generací budou mít šanci seznámit se nejen s důležitostí tohoto unikátního živočišného druhu pro celou naši planetu, ale také s péčí o včelstva, včelími produkty a výzkumem včel.
„V médiích se pravidelně objevují zprávy o velkých úhynech včelstev, o jejichž příčinách diskutují nejen včelaři, ale i vědci. Objevy z univerzitních laboratoří pomáhají pochopit komplikovaný svět včel a ukazují, jak lépe pečovat o včely i krajinu,“ říká Jiří Danihlík z katedry biochemie PřF UP. Společně se svými kolegy nabídne workshopy mikroskopování včelích preparátů nebo laboratorní analýzy medu. Se zástupci katedry geoinformatiky PřF UP navíc připravili unikátní mapové výstupy z projektu Coloss, týkající se zavčelení republiky a úhynu včelstev.
V rámci sobotního programu se uskuteční popularizační přednáška pro veřejnost Jak a proč vlastně pomáhat volně žijícím opylovačům?. Monika Mazalová z katedry ekologie a životního prostředí PřF UP osvětlí příčiny mizení hmyzu a možná opatření, na kterých se může podílet každý.
Návštěvníci se mohou dále těšit na nadrozměrné anatomické modely hmyzu, ochutnávku včelích produktů nebo naučnou stezku Fascinující příběh medu, která bude ve formátu 12 ilustrovaných panelů v Pevnosti poznání umístěna až do konce září.
Součástí tematického víkendu Odpudiví nebo kouzelní bude také výstava představující momenty z historie přerovského včelaření; odhalí nejen fascinující život včel, ale i posun ve včelařském oboru. K vidění budou také historické včelařské pomůcky, jako jsou včelí úly, medomety nebo dýmáky.
Celé září bude navíc program v kreativní dílně Pevnosti poznání věnován medu; návštěvníci si budou moci vyrobit a odnést zvláčňující balzám na rty se včelím voskem. V chemické laboratoři mají navíc možnost prozkoumat vlastnosti včelích produktů, jako je med, vosk nebo jed, a naučí se rozpoznat pravý med od falšovaného.