Na čtyřicet černobílých fotografií si mohou prohlížet návštěvníci univerzitní knihovny ve Zbrojnici. Je na nich zachycena humanitární činnost norského polárního badatele, státníka, filantropa a nositele Nobelovy ceny Fridtjofa Nansena. Výstava je výstupem mezinárodního projektu Remember Nansen, který koordinuje Tallinn University of Technology a do kterého je zapojena právnická fakulta.
Výstava již byla k vidění v listopadu na právnické fakultě, knihovna je tak její druhou olomouckou zastávkou. „Oslovili jsme univerzitní knihovnu s prosbou o spolupráci a její vedení nám ochotně vyšlo vstříc. Děkujeme za možnost vystavovat v těchto reprezentativních prostorách,“ řekl Ondrej Hamuľák, proděkan pro vědu a výzkum a koordinátor projektu Remember Nansen na PF UP. Výstava v časopisecké části univerzitní knihovny ve Zbrojnici potrvá do 28. února.
Podle Ondreje Hamuľáka je hlavním cílem mezinárodního projektu přiblížit osobnost Fridtjofa Nansena mladé generaci Evropanů a inspirovat je k aktivitám, které budou naplňovat jeho humanitární odkaz.
Výstava mapuje tři humanitární aktivity, na kterých se Nansen významně podílel na začátku 20. století. Připomíná jeho práci při návratu válečných zajatců po první světové válce. Tehdy na základě jeho iniciativy zorganizovala Společnost národů repatriaci téměř půl milionu zajatců do jejich domovů. Další významnou aktivitou, kterou výstava přibližuje, je pomoc migrantům opouštějícím Rusko za občanské války v letech 1917–1921. „Fridtjof Nansen se tehdy zasloužil o akce mezinárodního společenství namířené právě na pomoc těmto uprchlíkům,“ vysvětlil Ondrej Hamuľák. A do třetice fotografie zachycují hladomor, který postihl miliony lidí na Ukrajině, v Rusku a Gruzii počátkem 20. let 20. století. Činností takzvané Nansenovy komise se podařilo zorganizovat mezinárodní akci a dopravit potraviny a další pomoc do nejpostiženějších oblastí.
Do dvouletého projektu Remember Nansen jsou spolu s olomouckou právnickou fakultou dále zapojeny tři španělské univerzity, a sice University of Valladolid, Vigo University a Salamanca University, italská Universita di Bologna a také Latvian Institute of International Affairs. „Nabídka být součástí takového projektu se neodmítá. Je to pocta, závazek, ale i důkaz uznání naší fakulty a univerzity jako významného a žádoucího partnera. Podstatná je pro nás také možnost navazování nových mezinárodních kontaktů,“ dodal proděkan, který se podílel již na přípravě projektové žádosti.
V rámci projektu se již například uskutečnila studentská soutěž o účast na expedici za severní polární kruh. Zapojené vědecké instituce průběžně participují na výzkumných aktivitách. „Na jaře se zástupci naší fakulty zúčastní závěrečné mezinárodní konference v Tallinnu,“ doplnil Ondrej Hamuľák a naznačil další zajímavou aktivitu. „V návaznosti na zahájenou spolupráci pracujeme s partnery z Pobaltí na přípravě obdobného projektu, který by měl připomínat takzvaný Baltský řetěz. Jde o událost ze srpna 1989, která patří mezi první demokratizační projevy v komunistickém bloku a která je zapsána na seznamu mezinárodního kulturního dědictví UNESCO v programu Paměť světa.“
Mezinárodní projekt Remember Nansen má i svou webovou stránku.