Prostory Aplikačního centra BALUO fakulty tělesné kultury si prohlédli zástupci Evropské asociace hlavních měst sportu. Zavítali sem v doprovodu primátora Antonína Staňka v rámci obhajoby kandidatury Olomouce na Evropské město sportu 2017.
Role průvodce komise se ujal manažer pro transfer technologií David Prycl, který hostům vysvětlil, v čem je centrum jedinečné. Tedy že nejde jen o komplex sportovišť, ale o vědeckotechnický park zaměřený na podporu aktivního životního stylu a prevenci nemocí moderní doby, kde je srdcem diagnostické studio tělesné kultury. Zde uskutečněná měření poslouží výzkumu, ale i jako nezbytná data pro pohybový režim případného klienta.
Při prohlídce se ovšem jen nekoukalo a nemluvilo. V diagnostickém studiu si primátor Staněk zajel dráhu jako virtuální tučňák ovládaný balancováním na speciální plošině, prezident asociace Gian Francesco Lupattelli si zase ve fitness centru vyzkoušel jeden z chytrých posilovacích strojů, jehož nastavení se automaticky uzpůsobuje parametrům klienta podle dat na čipu dotyčného. Pozornost vzbudila i indoorová ski sjezdovka, na ní si však jízdu z časových důvodů nikdo nevyzkoušel.
Aplikační centrum BALUO, které fakulta oficiálně otevře 11. listopadu, bylo čtyřčlenné komisi posuzující kandidaturu Olomouce na titul Evropské město sportu 2017 představeno jako moderní a odborně zaměřená součást sportovní infrastruktury města. Kromě neředínského centra delegace navštívila také Andrův stadion nebo jezdecký areál na Lazcích.
Hlavní část obhajoby se ovšem odehrála na radnici, kde primátor Staněk a další olomoučtí představitelé prezentovali sportoviště ve městě a blízkém okolí. „My Olomouc jako město sportu už skutečně vnímáme. Nejlépe asi může tuto skutečnost ilustrovat pohled na mapu, kde jsou vyznačena všechna sportoviště, v naprosté většině určená také veřejnosti,“ uvedl před posuzovateli primátor.
Zdůraznil i velké množství kvalitních sportovních klubů, mistrovskou úroveň sportovců v nejrůznějších disciplínách i podporu ze strany města nejen po stránce morální, ale také finanční. „Olomouc investuje do sportu 4,8 milionu euro, což je 7 procent z celkového rozpočtu. To je úžasné. Je to rozpočet třikrát až čtyřikrát vyšší než u jiných evropských měst,“ hodnotil prezident asociace Lupattelli.
Bude-li Olomouc se svou kandidaturou úspěšná, převezmou zástupci města 16. listopadu v Evropském parlamentu vlajku symbolizující titul Evropské město sportu 2017. Přiznání tohoto titulu je oficiálním uznáním, že podpora sportu je v daném městě kvalitní.