Voda jako zdroj života a nenahraditelná součást životního prostředí. To je hlavní motto evropského sympozia o vodě nazvaného SEFS10, které v Olomouci pořádá do čtvrtka Česká limnologická společnost z pověření European Federation for Freshwater Sciences (EFFS). Bezmála 500 účastníků ze 44 zemí v pondělí symbolicky uvítaly tóny Smetanovy Vltavy.
Účastníci konference diskutují o poznatcích ve výzkumu kontinentálních vod. Jejich cílem je rovněž podpořit inovativní řešení pro trvale udržitelný management stojatých vod (jezer, mokřadů a rybníků), tekoucích vod (potoky, řeky) a jejich povodí. „Naše setkání jistě nabídne řadu odpovědí na otázky spojené s rostoucími tlaky na životní prostředí, které vyplývají z globálních klimatických změn,“ doplnil předseda České limnologické společnosti Martin Rulík, který působí na přírodovědecké fakultě na katedře ekologie a životního prostředí.
Symposium zahájil plenární přednáškou Jake Vander Zanden ze Spojených států, celosvětově respektovaný odborník na studium potravních interakcí v jezerech. V následujících dnech setkání pokračuje odbornými vystoupeními, přednáškami a debatami na vědecká témata v sedmi sekcích. „Rozsah odborného programu konference odpovídá jejímu významu. Za čtyři dny zazní 340 přednášek a bude prezentováno 130 posterů. V polovině týdne se navíc vydáme na exkurze k vodním lokalitám po celé Moravě,“ doplnil Rulík.
Hlavní přednášky se dotknou například mikrobiální transformace dusíku v tocích, využití nejmodernějších metod ve výzkumu potravních řetězců v jezerech, vlivu klimatických změn na společenstva vodních organismů nebo výsledků více než třicetiletého výzkumu jezera Naivasha v Keni.
Sympozium se koná jednou za dva roky. Naposledy se uskutečnilo ve Švýcarsku.