Stav bádání v různých disciplínách týkajících se Polska chce zmapovat historicky první Kongres českých polonistických studií, jehož inaugurační konferenci hostí 10. a 11. září Univerzita Palackého v Olomouci. K pořádání akce, jejíž součástí je více než deset dílčích odborných konferencí, seminářů a workshopů, se spojilo hned osm českých univerzit a desítky spolupořadatelů a partnerů.
Kongres českých polonistických studií se uskuteční od září do listopadu 2019 v podobě série konferencí. Po úvodní olomoucké, jejíž slavnostní zahájení je 10. září ve 12 hodin v Kapli Božího Těla Uměleckého centra UP, budou následovat setkání v Bohumíně-Chałupkách, Hradci Králové, Pardubicích, Praze, Opavě a Telči. Program se uzavře ve dnech 20. až 22. listopadu v Praze.
„Jsme rádi, že se Univerzita Palackého podílí na uspořádání jako jeden z hlavních organizátorů. Polonistika má na naší univerzitě dlouholetou tradici, loni jsme oslavili 70. výročí jejího založení. Na naší konferenci se setkají vědci z mnoha oborů spolu s osobnostmi z řad diplomacie, kultury i představiteli státních institucí a samosprávy. Naše pozvání přijala velvyslankyně Polské republiky v ČR paní Barbara Ćwioro, pod jejíž záštitou se akce koná,“ uvedla docentka Ivana Dobrotová z katedry slavistiky Filozofické fakulty UP.
Kongres má podat přehled o tom, jak pokračuje spolupráce českých a polských vědců, pedagogů a odborníků v různých oborech, a ukázat příklady přeshraniční spolupráce. Bilancovat se bude nejen v oblasti polské jazykovědy a literatury, ale i práva, geografie, etnologie nebo celoživotního vzdělávání. „Kromě tradiční polské filologie, která se zabývá otázkami polského jazyka, literatury a kultury, se v současnosti polonistická studia chápou čím dál více jako mezioborová a začínají tak spolupracovat vědci, kteří měli dříve zdánlivě jen málo společného. Polská studia dnes zkoumají i třeba vzájemné ovlivňování polské ekonomiky a legislativy nebo geografické a historické aspekty česko-polského příhraničí. Další odborníci se zase zabývají mediálním obrazem Polska v současných českých médiích a na internetu,“ řekla Ivana Dobrotová.
Připomenula, že mezioborové zaměření má také olomoucká polonistika. Ta se mimo jiné v posledních letech zaměřuje i na výuku polštiny v příhraničních oblastech, kde tak napomáhá zvyšovat šance mladých lidí na lepší uplatnění na trhu práce. „V té souvislosti u nás vznikají speciální učebnice a další didaktické materiály,“ dodala.
Součástí kongresu je i bohatý doprovodný program, který zahrnuje řadu výstav, filmových projekcí, workshopů a dalších kulturních akcí na mnoha místech České republiky. Olomouc bude například hostit známého polského spisovatele a reportéra Mariusze Szczygieła, autora bestsellerového Gottlandu, s nímž se veřejnost bude moci setkat na talkshow ve středu 11. září v 17:30 v sále Mozarteum Arcidiecézního muzea.