Špičky české hematologie a příbuzných oborů, ale i experty z USA, Litvy, Slovenska nebo Francie přivede do Olomouce již 35. ročník mezinárodního kongresu Olomoucké hematologické dny, který ve dnech 24.–26. května pořádá Hemato-onkologická klinika Lékařské fakulty UP a Fakultní nemocnice Olomouc a Nadace Haimaom. Součástí jedné z největších akcí tohoto druhu v ČR je také Konference ošetřovatelství a zdravotních laborantů a v angličtině vedené Symposium on Advances in Molecular Hematology.
„Hlavní téma letošního ročníku – Nová generace diagnostiky a léčby chorob krvetvorby – odkazuje na často revoluční vývoj v možnostech diagnostiky a také léčby většiny krevních chorob, a to napříč věkovými skupinami pacientů. Téměř rutinní se dnes stává pokročilá detailní analýza genomu pacientů a hodnocení nových biomarkerů, jež předchází mnoha průlomovým metodám inovativní terapie, které se nacházejí v posledních fázích klinického testování nebo se již dostaly do každodenní praxe. Nejen o vizích a naději spojených s tímto pokrokem bude na letošních Olomouckých hematologických dnech řeč,“ přiblížil Tomáš Papajík, prezident kongresu a přednosta Hemato-onkologické kliniky.
Třídenní odborné setkání, které našlo zázemí v konferenčních sálech NH Collection Olomouc Congress hotelu, bude slavnostně zahájeno ve středu 24. května odpoledne přednáškou k poctě zakladatele olomoucké hematologické školy prof. Boleslava Wiedermanna. Na téma monoklonální gamapatie klinického významu ji přednese prof. Zdeněk Adam z Masarykovy univerzity.
Až do pátku pak program kongresu slibuje osm desítek vystoupení v odborných sekcích zaměřených na přesnou diagnostiku a cílenou léčbu pacientů s nádorovými i nenádorovými chorobami krvetvorby, vzácná dědičná onemocnění nebo transplantaci krvetvorných buněk či buněčnou terapii. Poznatky ze své práce budou s přítomnými sdílet nejen olomoučtí lékaři a vědci, ale také odborníci z Prahy, Brna, Plzně, Hradce Králové, Ostravy či Bratislavy.
Mezi přednášejícími nebudou chybět ani zahraniční hosté. Jennifer R. Brown z Harvard Medical School v americkém Bostonu přiblíží aktuální možnosti léčby chronické lymfocytární leukémie. Z USA přijede také Veronika Bachanová, působící na University of Minnesota, jejíž příspěvek se zaměří na léčbu pacientů s pokročilými formami Hodgkinova lymfomu. Hostem bude také Karolis Šablauskas z litevské Vilnius University Hospital Santaros Klinikos a Mano Joseph Mathew z Paris Panthéon‐Assas Université.
Program zahrnuje i několik satelitních sympozií a vůbec poprvé je součástí kongresu i páteční interaktivní workshop pro mladé vědce a lékaře zaměřený na kariérní rozvoj. Lektorka Dita Palaščáková, která na Univerzitě Palackého pracuje na vytvoření programu Talentovaný Palacký, naučí účastníky workshopu rozpoznávat různé typy inteligence a využívat techniky, které pomohou identifikovat jejich talenty.
Olomoucké hematologické dny se konají pod záštitou děkana LF UP Josefa Zadražila, ředitele FNOL Romana Havlíka, České hematologické společnosti ČLS JEP a Onkologické sekce České asociace sester.
Další podrobnosti jsou k dispozici zde.