Cenu Henryho Johnse za rok 2023, kterou každoročně uděluje Britská kartografická společnost ve spolupráci s organizací Lovell Johns za nejvýznamnější článek publikovaný v časopise The Cartographic Journal, získal autorský kolektiv pod vedením Markéty Beitlové z katedry geoinformatiky. Oceněný článek se zaměřuje na ověření kartografických komunikačních modelů prostřednictvím monitoringu strategií čtení map, který je založen na sledování pohybu očí (eye-trackingu).
„Toto ocenění je pro nás nejen uznáním naší práce, ale také motivací pokračovat v dalším výzkumu, který posouvá hranice našeho oboru,“ říká Markéta Beitlová z katedry geoinformatiky.
Na vítězném článku Verification of Cartographic Communication Models Using Detection of Map Reading Strategies Based on Eye Movement Recording se kromě Markéty Beitlové podíleli také Stanislav Popelka a Karel Macků z katedry geoinformatiky.
„Mapy zobrazují prostorová data, ukazují geografické rozložení objektů a pomáhají pochopit vztahy mezi místy. Oceněný článek využívá eye-tracking k analýze strategií čtení map a porovnává přístupy autorů, kartografů a laiků. Studie ukazuje, že podobnost strategie čtení mezi autorem a uživatelem zlepšuje porozumění mapám. Získané poznatky přispívají k lepšímu designu map, což má praktický význam v oblastech, jako je územní plánování, krizové řízení či vzdělávání. Eye-tracking technologie tak posiluje kartografický výzkum i mezioborovou spolupráci na Univerzitě Palackého,“ doplnila Markéta Beitlová.
Finanční odměnu, která je s cenou spojená, se odborníci z přírodovědecké fakulty rozhodli věnovat na sbírku SOS Povodně Česká republika.