Pamětní medaili Univerzity Palackého převzal Bernd Herzogenrath

Literární a filmový vědec Bernd Herzogenrath (na snímku vlevo) převzal ocenění z rukou děkana FF UP Jana Stejskala.
Fotogalerie: Vojtěch Duda
Středa 2. říjen 2024, 8:00 – Text: Milada Křížková Hronová

V Kapli Božího těla Uměleckého centra UP obdržel z rukou děkana Filozofické fakulty UP Jana Stejskala Pamětní medaili Univerzity Palackého vědec a filmař Bernd Herzogenrath, profesor americké literatury a kultury na Goethově univerzitě ve Frankfurtu nad Mohanem v Německu. Ocenění převzal za dlouholetý odborný a lidský přínos Filozofické fakultě UP i městu Olomouc.

Literární a filmový vědec a výjimečný pedagog Bernd Herzogenrath z německé Goethovy univerzity ve Frankfurtu nad Mohanem přijel poprvé na Univerzitu Palackého v devadesátých letech minulého století. Od té doby na UP pravidelně hostuje a neúnavně pracuje na prohlubování vztahu mezi oběma univerzitami ve prospěch studentů a akademiků obou zemí. Působil napříč obory a katedrami, nejblíže má však ke katedře anglistiky a amerikanistiky, která díky jeho hostování získala cenné kontakty a impulzy.

Vztah německého entuziastického badatele Bernda Herzogenratha k Olomouci je významný i mimo jiné proto, že v Olomouci objevil rodný dům amerického filmaře Edgara Georga Ulmera. Díky jeho úsilí je dnes na něm možné nalézt filmařovu pamětní desku.

Pro Filozofickou fakultu UP je však naprosto zásadní Herzogenrathova účast na pravidelných kolokviích amerických studií.

„Vše začalo v druhé polovině 90. let. V té době Bernd Herzogenrath poprvé přijel do Olomouce jako účastník kolokvia amerických studií, které tehdy pořádal emeritní rektor Josef Jařab. Následně se zúčastnil řady dalších ročníků těchto kolokvií, aby poté navázal svým vlastním mezinárodním intenzivním kurzem From Theory to Pratice/Z teorie do praxe. Do Olomouce s sebou tehdy přivedl i své frankfurtské studenty. Spolu s českými posluchači se amerikanismem zabývali na základě vlastních perspektiv, utvářených jejich odlišnými i společnými historickými zkušenostmi. Ve skutečnosti tak propojil českou a německou kulturu s americkou. Jeho intenzivní kurz byl poté podpořen erasmovskou výměnou mezi Univerzitou Palackého v Olomouci a Goethe University ve Frankfurtu. Díky Herzogenrathovu úsilí jsme tak v Olomouci přivítali kromě studentů i významné evropské a americké osobnosti,“ uvedl v krátké řeči Jan Stejskal, děkan FF UP s tím, že v rámci kolokvia From Theory to Pratice/Z teorie do praxe dnes přijíždějí na Filozofickou fakultu Univerzity Palackého studenti z Goetheho univerzity ve Frankfurtu pravidelně.

„Jsme mu vděčni za vše, co během let trpělivě vykonal a co i dnes dělá pro rozvoj našich meziuniverzitních vztahů, pro vzdělávání našich studentů a pro historickou paměť našeho města,“ dodal děkan FF UP.

Slavnostní události se v Kapli Božího těla UC UP zúčastnila řada Herzogenrathových kolegů, především z katedry anglistiky a amerikanistiky FF UP.  K osobnosti oceněného se krátce vyjádřil i například David Livingstone, jenž zdůraznil nejen jeho úsilí ve prospěch katedry a univerzity, ale i města.

„Bernd Herzogenrath učinil můj život bohatším. Jeho nevázanost je nakažlivá, inspiroval generace studentů a kolegů po celém světě.  Poprvé jsem se s ním setkal před devětadvaceti lety na našem každoročním kolokviu amerických studií, které pořádal zesnulý velikán Josef Jařab. Bernd byl nadšený z Olomouce, z naší univerzity a z navazování nových přátelství a spolupráce. Jsem vděčný, že to trvá dodnes. Jeho zájmy jsou rozmanité, dotýkají se hudby, filmu, samozřejmě literatury, kritické teorie, piva a jídla a pro mě toho nejdůležitějšího, tedy přátelství. Na rozdíl od mnoha světových učenců Bernd nesedí ve věži ze slonoviny, ale je velmi zaujatý studenty a kolegy. Byl a stále je týmovým hráčem, který podporuje spolupráci a kooperaci. Budiž názorným příkladem současný, již 14. ročník, kolokvia, v jehož rámci do Olomouce přivádí studenty z Goethovy univerzity ve Frankfurtu, aby se společně se studenty naší katedry zúčastnili blokového intenzivního kurzu. Letos se mu podařilo do Olomouce přivést i vědkyni Eugenii Brinkemu z Massachusetts Institute of Technology a vědce Briana Price z University of Toronto,“ shrnul.

Prof. Bernd Herzogenrath profesor americké literatury a kultury na Goethově univerzitě ve Frankfurtu nad Mohanem v Německu a pravidelný hostující profesor na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Je autorem několika odborných knih a editorem několika svazků esejů o americkém filmu a také o filmu jako filozofii. K jeho nejnovějším publikacím patří sbírky The Films of Bill Morrison, Estetika archivu (Amsterdam: Amsterdam University Press, 2017), Film jako filozofie (University of Minnesota Press, 2017) a Praktická estetika (Bloomsbury 2021). Společně s Patricií Pisters je hlavním editorem mediálně-filozofické knižní řady thinking/media s nakladatelstvím Bloomsbury. Ve spolupráci s katedrou anglistiky a amerikanistiky FF UP pořádá na UP Kolokvium From Theory to Pratice/Z teorie do praxe. V současné době plánuje projekt, jenž sdružuje odborníky z oblasti filmových studií, filozofie a neurověd.