Umělecky založené katedry Pedagogické fakulty Univerzity Palackého nově spolupracují s Akademií MenART. Fakulta touto spoluprací rozšiřuje své portfolio kontaktů s pedagogickou praxí, zároveň cílí svou podporu na mladé talenty.
Akademie MenART nabízí talentovaným žákům a žákyním uměleckých škol možnost spolupracovat s předními osobnostmi české umělecké scény, a to společně se svými pedagogy. Stipendisté akademie tak mohou získat cenné zkušenosti od špičkových profesionálů ve čtyřech uměleckých oborech – hudba, výtvarné umění, divadlo a tanec.
„Z navázané spolupráce máme velkou radost. Zejména nás těší možnost propojit oborové didaktiky a náš výzkum s příklady dobré praxe v oblasti práce s talenty a podpory expresivní činnosti mladých lidí,“ uvedla proděkanka Petra Šobáňová za Pedagogickou fakultu UP, kde se odborníci věnují také pregraduální přípravě učitelů výtvarné a hudební výchovy pro základní umělecké školy.
Ve školním roce 2024/2025 otevře Akademie MenART šestnáct mentorských skupin. Role mentorů se ujmou například virtuosní klavíristé Ivo Kahánek a Karel Košárek. Mezi mentory klasické hudby budou též přední sopranistka Kateřina Kněžíková, koncertní mistr České filharmonie Jan Fišer, inovativní klarinetista Irvin Venyš, vyhledávaný violista Jiří Kabát, fagotista Tomáš Františ či hobojista Vladislav Borovka. Vyhledávaná skladatelka Beata Hlavenková tradičně povede sekci autorské hudby bez omezení žánrů, zákonitostem muzikálového zpěvu se bude věnovat Radka Fišarová. Uznávaný choreograf a baletní mistr Jan Kodet se bude věnovat choreografické práci s vybraným tanečním souborem, výtvarný obor představí přední malířka Erika Bornová, oceňovaná ilustrátorka a tvůrkyně komiksu Lucie Lomová či progresivní architekt Petr Janda.
Do Akademie MenART se mohou přihlásit žáci základních uměleckých škol, druhého stupně základních škol nebo studenti střední škol a gymnázií, kteří touží zdokonalit své umělecké dovednosti ve spolupráci s uznávanými profesionály společně se svými pedagogy. Dvojice studentů a pedagogů absolvují víkendová setkání s mentory během celého školního roku. I ve školním roce 2024/2025 budou skupiny pracovat společně, s důrazem na individuální přístup a potřeby každé dvojice student – pedagog.
Studijní program Akademie MenART je akreditován MŠMT ČR v systému dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků. Během uplynulých šesti ročníků prošlo Akademií MenART víc než šest set šedesát stipendistů a tři sta sedmdesát pedagogů z celé České republiky. Úvodní setkání sedmého ročníku se uskuteční v prostorách Pedagogické fakulty Univerzity Palackého. Více na portálu Učitel21.
Akademie MenART nabízí roční stipendijní program určený studentům nadaným v uměleckých oborech a jejich pedagogům. Umožňuje jim po dobu jednoho školního roku pracovat v úzkém kontaktu s mentory – výraznými osobnostmi české umělecké scény. Cílem tohoto programu je podpora talentu a inspirace pedagogů díky sdíleným příkladům dobré praxe. MenART je realizován v oboru hudebním (klasická sekce a sekce bez žánrového omezení), výtvarném, literárně-dramatickém a tanečním. Více zde.