Petra Čechová koordinuje FemCOSY na podporu žen ve vědě

Petra Čechová z CATRIN UP se stala koordinátorkou FemCOSY – iniciativy v rámci COSY COST, která se zaměřuje na ženy ve vědě.
Foto: CATRIN
Čtvrtek 4. červenec 2024, 12:00 – Text: Martina Šaradínová

Koordinátorkou FemCOSY – iniciativy v rámci COSY COST, která se zaměřuje na ženy ve vědě, zejména v oborech, kde jsou nedostatečně zastoupeny – se stala Petra Čechová z CATRIN Univerzity Palackého. Cílem iniciativy je definovat překážky, které ženám brání ve vědecké kariéře.

„Tato pozice je pro mě výzva, ale věřím tomu, že má smysl dávat prostor ženám ve vědě. Zejména v oborech, kde příliš zastoupeny nejsou, jako je chemie a fyzika. Je potřeba, aby sdílely své zkušenosti a ukazovaly nejen studentkám a studentům, ale i kolegům v oboru, že jsme tady a nejsme v tom samy,“ uvedla Čechová, která se v CATRIN věnuje molekulárně dynamickým simulacím lipidových membrán.

V rámci FemCOSY se konají webináře, na nichž účastnice hovoří o překážkách, jimž čelí zejména vědecké pracovnice. Diskuze se zaměřují rovněž na kroky potřebné k dalšímu rozvoji žen ve vědě i na poradenství mladým ženám, které mají zájem o vědeckou kariéru.

COST (European Cooperation in Science and Technology) je agentura pro financování výzkumných a inovačních sítí. Pomáhá propojovat výzkumné iniciativy v celé Evropě a umožňuje vědcům rozvíjet jejich nápady tím, že je sdílejí se svými kolegy. To podporuje jejich výzkum, kariéru a inovace.

Cílem akce COST COSY je poskytnout výpočetní a experimentální stavební kameny pro základní pochopení omezených molekulárních systémů, aby bylo možné je řídit. Platforma již sdružuje více než 320 účastníků ze 45 zemí (32 plnoprávných nebo spolupracujících členských zemí COST Evropské unie). Je rozdělena do pěti úzce provázaných pracovních skupin, jejichž cíle sahají od popisu interakce mezi molekulou a jejím prostředím až po syntézu nových materiálů s teranostickými aplikacemi, pro přeměnu energie a fotokatalýzu.

V rámci akce COSY je Petra Kührová Young Research co-Coordinator, zaměřuje se na podporu mladých vědců a například spoluorganizovala akci Listen to my presentation.