Jak porozumět řeči neuronů a co se skrývá uvnitř našeho mozku, prozradí interaktivní program 16. a 17. března v Pevnosti poznání. Tým popularizačního centra UP připravil aktivity pro všechny, kteří mají rádi hlavolamy, kvízy, optické klamy nebo se chtějí dozvědět, jak trénovat paměť, správně se soustředit při cvičení či se efektivně zbavit stresu.
Pro všechny zvídavé návštěvníky budou k dispozici interaktivní hry, pomocí nichž si osvěží svou mysl. Těšit se mohou na Pentomimo nebo karetní hru Set, u které si procvičí postřeh a schopnost rychlého uvažování. „K dispozici budou také dřevěné hlavolamy a optické klamy, které se zdají být na první pohled něčím jiným, než ve skutečnosti jsou. Návštěvníci si vyzkoušejí nové exponáty: logický hlavolam s kolíky a kreslení podle zrcadla,“ řekla Jitka Doležalová, koordinátorka sekce Rozum v hrsti.
Nazpaměť 30 nebo 100 000 cifer Ludolfova čísla? Kdo to zvládne?
Tvůrci programu také připomenou slavné Ludolfovo číslo pí. Jedná se o fascinující číslo, které se doslova točí kolem lidstva po tisíciletí, a někteří jedinci lámou rekordy v učení se jeho cifer nazpaměť. „Bez jeho znalosti bychom nedokázali roztočit kola automobilů ani vyprojektovat oblouk mostu,“ doplnila Doležalová. V laboratoři budou připraveny zábavné pokusy, které všem zaručeně zamotají hlavu. Děti, které milují experimenty, budou tvarovat kuličky z vody, měnit vodu na víno nebo zkoumat látky, jež střídají barvu jako chameleon. Nebudou chybět ani chemické šifry na procvičení mozkových závitů. Ve vědecké výtvarce se zase bude vyrábět originální mozek z papíru.
Workshopy na půdě Akademie věd ČR
Tematický program Pevnosti poznání se přidává k celosvětové kampani na zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech výzkumu mozku (Brain Awareness Week). Kromě programu v expozicích bude muzeum vědy prezentovat svoje aktivity také v prostorách Akademie věd České republiky v Praze, která se do kampaně zapojuje akcí s názvem Týden mozku. Animátoři tam budou mít 16. a 17. března workshopy zaměřené na matematiku a biologii. Týden mozku je jedinečný v tom, že se na jednom místě sejdou přední čeští neurovědci a neurochirurgové, kteří se těší celosvětovému uznání. Tradici Týdne mozku v České republice inicioval a založil český neurovědec profesor Josef Syka v roce 1998.
Přednášky v Pevnosti poznání
Jak ovládnout stres
Termín: 16. 3. a 17. 3. 2019, 11:00, 15:00 a 17:00 (30 min.)
Přednáší: Martin Král
Kupí se vám nedokončené úkoly, nic nestíháte a jste ve stresu? Toužíte uklidnit vaši rozbouřenou mysl? Nadechněte se a poznejte sílu okamžiku. Naučte se vypnout a relaxovat. Zvládněte svou úzkost, starosti, vztek a roztržitost.
Jak (ne)funguje náš mozek
Termín: 16. 3. 2019, 14:00 (90 min.)
Přednáší: Ivana Fellnerová
Během přednášky se zábavnou formou dozvíte, jak funguje (nebo někdy také nefunguje) náš mozek, proč je zcela přirozené zapomínat a jak docílit toho, aby si mozek ochotněji zapamatoval, co potřebujeme. Věřte, že si nejen zvednete sebevědomí, ale hlavně se přesvědčíte o tom, že pokud budete svému mozku servírovat fakta rafinovanou formou, dokážete neuvěřitelné.
Co se ukrývá v mozku (prezentace)
Termín: 16. 3. 2019, 12:30, 16:00 (30 min.)
Přednáší: Ivana Fellnerová
V expozici Rozum v hrsti se projdete temnotou obřího mozku. Poznáte, ze kterých částí je lidský mozek tvořen a jaké funkce jeho jednotlivé oblasti zastávají. Dozvíte se, v čem je unikátní mozek londýnských taxikářů či světových pianistů.
Fit Pain Free (cvičení)
Termín 16. 3. 2019, 17. 3. 2019, 10:00, 13:00 (45 min.)
Cvičí: Lenka Fasnerová
Osvědčená, jednoduchá a velmi šetrná metoda cvičení podle amerického lékaře P. Egoscua, který je světovou jedničkou v oblasti „nelékařské“ úlevy od bolesti. Tato metoda cvičení má míru úspěšnosti 94 % a pomohla už tisícům jednotlivců zjistit, jak funguje jejich pohybový systém a jak se aktivně zapojit do cvičení a samoléčebného procesu, a osvobodit se tak od chronické bolesti. Podstatou cvičení je to, aby každý sval v těle pracoval správně. K tomu je potřeba zapojit také mysl a soustředit se.