Zajímavou pohybovou výzvu připravilo na adventní čas Aplikační centrum BALUO Fakulty tělesné kultury UP. Díky zde využívané technologii Swimtag si milovníci plavání mohou virtuálně zaplavat v řece Moravě z Olomouce do Uherského Hradiště, svou návštěvou bazénu zároveň podpoří fakultní Centrum aplikovaných pohybových aktivit (APA), které mimo jiné provozuje půjčovnu sportovně-kompenzačních pomůcek.
Cílem výzvy pořádané ve spolupráci se spolkem Swimming With Tech a zaměřené na plavce je uplavat 75 kilometrů z Olomouce do Uherského Hradiště, přičemž výkony zapojených sportovců se sčítají a všichni se tak po proudu řeky Moravy virtuálně posunují jako jeden člověk. Podobnou výzvu s využitím systému Swimtag, který v testovacím bazénu Aplikačního centra BALUO používají k monitoringu pohybové aktivity u plavců, již FTK nepořádá poprvé – před nedávnem tak například rozhýbala Třinec, viz tento článek.
„Zapojit se do výzvy je jednoduché. Stačí, aby plavci dorazili do Aplikačního centra BALUO, na recepci oznámili svou účast ve výzvě a také si vybrali fakultu či pracoviště UP, které chtějí reprezentovat. Po zaplacení jednodenní registrace a vstupného, které je příspěvkem na podporu Centra APA, obdrží náramek Swimtag, se kterým si půjdou zaplavat, jak jsou zvyklí. Jejich výkony se přitom přičtou k dosavadní uplavané vzdálenosti všech účastníků výzvy,“ přiblížil David Prycl z Aplikačního centra BALUO s tím, že každý sportovec po odplavání obdrží certifikát stvrzující jeho účast ve výzvě.
Dosavadní průběh výzvy, která trvá nejpozději do 19. prosince, mohou zájemci sledovat na mapě zde.
„Iniciativy Aplikačního centra BALUO si vážíme a všem, kteří se rozhodnou do výzvy zapojit a svým oblíbeným koníčkem nás, respektive handicapované sportovce, podpořit, velmi děkujeme,“ vzkázal plavcům Ondřej Ješina z Centra APA, které funguje při katedře aplikovaných pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury UP již od roku 2007 jako spojnice mezi akademickým prostředím a praxí v oblasti pohybových aktivit osob se zdravotním postižením či znevýhodněním.
Mezi nejvýznamnější aktivity centra patří vytvoření podmínek pro vznik pracovní pozice konzultant APA, také vznik řady v praxi realizovaných metodik pro podpůrná opatření ve školní tělesné výchově. Centrum pořádá či podporuje nejrůznější vzdělávací, popularizační či sportovní akce, podílelo se mimo jiné na vytvoření programu Paralympijský školní den, který dodnes díky pracovníkům centra prošlo v České republice více než 40 tisíc žáků. Přímo v Aplikačním centru BALUO pořádá Centrum APA již několik let oblíbené mimoškolní kroužky Plavání pro všechny a Všestranná pohybová příprava. Půjčovna sportovně-kompenzačních pomůcek, kterou Centrum APA provozuje, je největším zařízením tohoto druhu v České republice. Více o Centru APA na www.apa.upol.cz.
Aplikační centrum BALUO je vědeckotechnický park Fakulty tělesné kultury UP zaměřený na výzkum, technologie, inovační podnikání a odborné vzdělávání v oblasti pohybové aktivity, prevence civilizačních nemocí a podpory zdravého životního stylu. Funguje od roku 2016, jeho součástí jsou mimo jiné dvě testovací haly a bazén vybavené moderními technologiemi pro monitoring a vyhodnocování pohybové aktivity nebo inkluzivní fitness centrum. Zázemí a služeb centra využívá například Regionální fotbalová akademie Olomouc a řada sportovních klubů a svazů. Na olympiádu se tu například připravovala plavkyně Barbora Janíčková, během podzimu zde absolvovala testy česká horolezecká reprezentace. Více na www.acbaluo.cz.