Jedinečnou možnost koukat umělcům pod ruce a sledovat vznik jejich děl nabídl happening Tváře Palackého, který jako součást Akademického týdne UP připravil v Galerii Podkroví Uměleckého centra UP spolek Studium Artium. Během události došlo také na křest Hravých ilustrací, omalovánek vytvořených ke 450. výročí olomoucké univerzity.
Sešit dvanácti ilustrací, za nimiž stojí absolventi Pedagogické fakulty UP Věra Jopek Kopková a Jiří „Dosy Doss“ Dosoudil z umělecké skupiny Chaoscompany, připomíná zásadní momenty z historie i současnosti univerzity, od příchodu jezuitů až po festival Academia Film Olomouc.
Křtu se ujala prorektorka pro komunikaci a studentské záležitosti Andrea Hanáčková společně s Jiřím Dosoudilem a Ondřejem Martínkem z univerzitního oddělení komunikace, které vydání omalovánek zaštítilo. „Ať bavíte celou akademickou obec. Ať si najdete své místo nejen u olomouckého publika, ale i napříč republikou. Ať je vám dobře ve světě,“ popřáli omalovánkám, které budou po celý rok zdarma k dostání na univerzitních akcích, také v UPointu a které samozřejmě nechyběly ani v podkroví Konviktu, kde se před zraky přítomných pustili umělci do svých děl na téma Tváře Palackého.
„Vypadá to jako téma, které je hodně omezující, ale když se člověk chvíli zamyslí, dojde k tomu, že se pod něj dá zahrnout vlastně cokoliv, co s Františkem Palackým nebo jeho odkazem nějak souvisí. A nemusí tedy jít jen o portrét, který napadne jako první, ale třeba i o krajinomalbu nebo i abstrakci,“ řekla Tereza Holoubková z pořádajícího spolku Studium Artium. „Podobné akce s živým tvořením jsme organizovali v začátcích našeho spolku a měly poměrně úspěch. K výročí univerzity mě napadlo tento koncept zopakovat,“ dodala.
Do happeningu, který hudebně doprovodily mimo jiné písně z 19. století v podání Beáty Vymlátilové, se zapojilo celkem osm umělců. Vedle studentů výtvarné výchovy či dějin výtvarné výchovy to byl například francouzský malíř a ilustrátor Vincent Chignier, který žije ve Šternberku, nebo Tetiana Kovalenko, která do ruské invaze na Ukrajinu pracovala jako učitelka malby a kresby v umělecké škole v Charkově a nyní bydlí v Přerově. Až na jednu umělkyni se všichni postavili k malířským stojanům vybaveni fixy, inkoustem, vodovými nebo akrylovými barvami, jediná Ludmila Dostálíková pracovala s keramickou hlínou.
Díla, která během večera vznikla, si zájemci mohou v podkroví Konviktu prohlédnout až do 15. března.
Happening Tváře Palackého uspořádal spolek Studium Artium, jehož cílem je podpora studentů uměnovědných, uměleckých a příbuzných kulturně-historických oborů, ve spolupráci s Univerzitou Palackého jako součást Akademického týdne UP a letošních oslav 450. výročí vzniku vysokého učení v Olomouci.