Od doby, kdy se na Univerzitě Palackého začala vyučovat polština, uplynulo sedmdesát let. V rámci jubilea olomoucká polonistika uspořádala řadu zajímavých akcí, zvláštní důraz však polonisté kladou na právě probíhající mezinárodní konferenci. Její součástí je i setkání lektorů polštiny v zemích střední Evropy.
Dvoudenní mezinárodní konference, která právě probíhá na filozofické fakultě a na kterou se sjeli lingvisté a literární vědci nejen z polonistických pracovišť v České republice, ale také z Polska, Slovenska, Ukrajiny či Slovinska, se týká převážně aktuálních témat v lingvistice a literární vědě. Část z těchto témat je věnována i didaktice polštiny jako cizího jazyka.
„Je tady víc než padesát účastníků a víc než třicet z nich má připravený příspěvek. Často jsou zde slyšet i interdisciplinární příspěvky na pomezí kulturologie, antropologie, srovnávacích slovanských studií nebo translatoriky,“ řekl Jan Jeništa z katedry slavistiky filozofické fakulty. Dodal, že do Olomouce přijela i významná polská lingvistka Krystyna Waszakova z Varšavské univerzity.
„Profesorka Vaszakova se zabývá sémantikou a pragmatikou současné polštiny a na konferenci hovořila o současné slovotvorbě,“ doplnil Jeništa a zdůraznil, že součástí konference je i setkání lektorů polštiny v zemích střední Evropy, které zaštiťuje organizace Stowarzyszenie Bristol.
Polonistické oslavy začaly už na přelomu září a října, kdy do Olomouce přijeli básníci Zofia Bałdyga a Tomasz Różycki, který se stal letošním laureátem Ceny Václava Buriana. Na Univerzitě Palackého byl i známý polský reportér a fotograf Filip Springer, který zde prezentoval svůj pohled na současnou polskou architekturu. K sedmdesátému výročí si olomoučtí polonisté nadělili i malý dárek v podobě výboru textů Václava Buriana s polskou tematikou nazvaného Budoucím čtenářům starých novin. Nad knihou, která je literární pozůstalostí tohoto významného novináře a překladatele, strávili její autoři zhruba dva roky.
Oslavy skončí 23. října a do té doby přijdou na řadu ještě filmové projekce. Ve spolupráci s Pastiche Filmz nabízejí polonisté už 17. října návštěvu Filmového sálu Uměleckého centra UP, kde se chystá promítání letošní novinky Umění milování. Zábavný a pozoruhodný filmový portrét Michaliny Wisłocké, která svou sexuologickou příručkou způsobila v Polsku 70. let revoluci, začne ve 20 hodin. V říjnových dnech zahájí olomoucká polonistika také čtyřletý projekt Zvyšování jazykových kompetencí budoucích absolventů na přeshraničním trhu práce, díky kterému se rozšíří možnosti výuky polštiny pro studenty Univerzity Palackého i dalších vysokých škol na obou stranách česko-polské hranice.
Záštitu nad Polskými dny v Olomouci a mezinárodní konferencí převzalo Velvyslanectví Polské republiky v Praze, program podpořil také Generální konzulát Polské republiky v Ostravě, Polský institut v Praze, Muzeum umění Olomouc, Pastiche Filmz a Výbor pro cenu Václava Buriana.