Ojedinělou šňůru úspěchů v soutěži diplomových prací o Cenu Jiřiny Bergatt Jackson se daří prodlužovat Právnické fakultě Univerzity Palackého. Co ročník, to nějaká cena. Letos, kdy se soutěž konala počtvrté, udělila hodnotící komise čestné uznání Tobiáši Turkovi za diplomovou práci Řešení střetů zájmů mezi ochranou přírody a těžbou nerostů ve zvláště chráněných územích.
Soutěž o Cenu Jiřiny Bergatt Jackson vyhlašuje Institut pro udržitelný rozvoj sídel (IURS) a je určena obhájeným diplomovým pracím, které se týkají problematiky územního rozvoje. Do jejího čtvrtého ročníku přihlásilo své práce celkem 13 studentů ze šesti univerzit z Česka i ze Slovenska. „Úroveň prací byla jako každoročně vysoká. Komise se tentokrát jednomyslně shodla na udělení první ceny. O čestná uznání byl už pomyslný souboj mnohem těsnější, udělili jsme nakonec čtyři,“ zhodnotila Barbara Vojvodíková, ředitelka IURS.
Právě jedno z čestných uznání putuje na olomouckou právnickou fakultu. Hodnotící komisi zaujala práce Tobiáše Turka, studenta posledního ročníku oboru Právo. Diplomku Řešení střetů zájmů mezi ochranou přírody a těžbou nerostů ve zvláště chráněných územích úspěšně obhájil v červnu. „Bezprostředně po úspěšné obhajobě mě na soutěž upozornil vedoucí práce Ondřej Vícha s kolegyní z katedry správního práva a finančního práva Veronikou Tomoszkovou. Řekl jsem si, proč to nezkusit,“ vzpomněl Tobiáš Turek.
K právu životního prostředí, které podle něj skýtá mnoho zajímavých a neotřelých témat pro psaní diplomových prací, měl blízko po celou dobu studia. „Žiji v srdci Jeseníků, na Rejvízu, kde je chráněné území všude, kam se člověk podívá. Proto jsem také své úvahy o tématu závěrečné práce směřoval k zvláštní územní ochraně a výjimkám. Po konzultacích s vyučujícími jsem se rozhodl práci vztáhnout na těžbu nerostů v těchto územích, je to téma problematické a zatím nebylo šířeji zpracováno,“ vysvětlil student. Cílem oceněné diplomové práce bylo zhodnotit dostatečnost a efektivnost právní úpravy těžby nerostů ve zvláště chráněných územích a zhodnotit způsob, jakým dochází k řešení střetu veřejného zájmu na ochranu přírody s jinými zájmy na těžbu nerostů, a jak se tyto zájmy vzájemně poměřují.
Tobiáš Turek vnímá čestné uznání jako příjemný bonus. „Do psaní diplomky jsem dal spoustu energie. Největší odměnou pro mě byla samozřejmě úspěšná obhajoba, to mi bohatě stačilo, a víc jsem ani neočekával. Když mi nyní udělili čestné uznání, došlo mi, že se práce povedla. Dík patří doktoru Víchovi, u kterého jsem práci psal. Z velké části je to jeho zásluha,“ dodal šestadvacetiletý student, kterého na podzim čekají státní zkoušky.
Vzájemnou spolupráci si pochvaloval i Ondřej Vícha. Podle něj bylo výhodou, že si student sám zvolil téma. „Tobiáš přistupoval k psaní aktivně a průběžně své výsledky se mnou konzultoval. Jeho práce je výjimečná jak originalitou tématu, tak jejím zpracováním. Poukázal v ní na některé nedostatky horního práva a pokusil se i navrhnout řešení de lege ferenda. Z ocenění mám velkou radost,“ řekl Ondřej Vícha.
Podle děkanky Zdenky Papouškové je skvělé, že se v soutěži o Cenu Jiřiny Bergatt Jackson studentům pravidelně daří. „Jsem ráda, že se podařilo navázat na předchozí ocenění. Každý takový úspěch je pro fakultu skvělou vizitkou a vypovídá o kvalitě výuky i osobním přístupu našich vyučujících k posluchačům. Věřím, že se nám podaří za rok úspěšnou sérii protáhnout,“ zhodnotila Zdenka Papoušková.
V letošním ročníku soutěže o Cenu Jiřiny Bergatt Jackson reprezentovala olomouckou právnickou fakultu ještě diplomová práce Miloše Málka s názvem Zkušební provoz stavby.
Slavnostní předávání cen se uskuteční na začátku října v Ostravě.
Výsledky – Cena Jiřiny Bergatt Jackson 2019
1. cena
Bc. Jan Maňas
Vyhodnocení prostorového uspořádání suburbánní zástavby metodami Space syntax (Česká zemědělská univerzita v Praze, Fakulta životního prostředí)
Čestné uznání
Bc. Simona Kadúchová
Regenerace panelového sídliště v části ulic Cholevova, U Lesa a Františka Lýska v Ostravě - Hrabůvce (VŠB – Technická univerzita Ostrava, Fakulta stavební)
Bc. Šimon Minář
Úprava uličního prostoru a změna organizace dopravy v ulici Valová v Zábřeze po přesunu autobusového stanoviště (Univerzita Pardubice, Dopravní fakulta Jana Pernera)
Bc. Ľudmila Ševcová
Koncept inteligentného mesta/smart city a jeho realizácia v podmienkach SR (Univerzita Mateja Bely v Banskej Bystrici, Ekonomická fakulta)
Tobiáš Turek
Řešení střetů zájmů mezi ochranou přírody a těžbou nerostů v ZCHÚ (Univerzita Palackého, Právnická fakulta)