Vedle světa, ve kterém žijeme, o kterém se učíme a který poznáváme, existuje ještě jeden svět. Je naším očím neviditelný, ale je součástí našich životů. Je to svět mikroorganismů. Jeho taje mohly odkrýt děti během programu připraveného Ústavem mikrobiologie Lékařské fakulty UP pro Dětskou univerzitu.
Na začátku se děti dozvěděly něco málo z teorie – tedy jaký je rozdíl mezi houbou a kvasinkou, čím se léčí virus nebo bakterie, jaké mikroorganismy jsou užitečné a které škodí a díky kterým můžeme vyrábět různé produkty či které máme v těle. Dalším bodem bylo samostatné bádání, a to příprava a pozorování kvašení. Dále si mohly děti vymyslet a vyrobit vlastní vir. Vidět, jak vypadají bakterie, které máme běžně v těle, a jak na ně působí antibiotika, mohly děti na dalším stanovišti. Hřebem celého odpoledne byl online kvíz, na kterém byly ověřovány právě nabyté znalosti a poznatky.
„Setkání s dětmi zapálenými pro poznání je pro mě vždy velmi inspirativní a obohacující. Jejich otázky, názory a poznámky mi dokážou otevřít mysl a změnit úhel pohledu v oboru, který je mi jinak velmi dobře známý. Doporučuji každému odborníkovi jednou za čas prožít chvíle s otevřenými a nadšenými dětmi. Je to obohacení pro obě strany,“ uvedla Mgr. Taťána Štosová, Ph.D., z Ústavu mikrobiologie, která celý program pro děti připravila.
Z dětí měla radost i Mgr. Veronika Žďárská, která se na přípravě programu spolupodílela. „Znalosti dětí mě velmi mile překvapily. Osvěžující byl i jejich zájem o dané téma. Pokládaly zvídavé dotazy, které svědčily o jejich schopnosti vidět souvislosti a také o tom, že svět kolem sebe nevnímají jen pasivně, ale aktivně se nad ním zamýšlejí,“ dodala.
Kateřina Čapková, referát komunikace LF UP