Poznejte univerzitu očima zkušenějších studentů U3V

Z vernisáže výstavy.
Foto: Martin Višňa
Čtvrtek 30. listopad 2023, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Radost, pýcha, ale také nervozita. Taková směsice pocitů vládla při vernisáži fotografické výstavy Univerzita Palackého očima studentů U3V v Knihovně UP. Součástí vernisáže, jejímiž protagonisty byli autoři snímků se svými blízkými, prorektor Vít Zouhar a fotograf Jindřich Štreit, bylo i předání ceny za nejoblíbenější fotografii, o níž rozhodovali v průběhu měsíce svými hlasy návštěvníci knihovny.

Autory dvaceti snímků na výstavě, která je v časopisecké knihovně k vidění do konce roku, jsou absolventi dvou programů, které Univerzita třetího věku (U3V) poprvé v loňském akademickém roce zájemcům nabídla. U3V je vzdělávací aktivita zaměřená na vzdělávání starších dospělých, kteří mají zájem o další rozvoj svých zájmů i dovedností. Právě chuť naučit se něco nového i ve zralém věku a zajímat o svět kolem sebe, ocenil světově proslulý fotodokumentarista, absolvent a současně i pedagog UP Jindřich Štreit.

„Mám velkou radost z toho, že tolik studentů se věnuje fotografii a že se zapojuje do Univerzity třetího věku. Líbí se mi, že lidé, kteří už nic nemusí a mohli by jen odpočívat, se začali věnovat něčemu navíc, co je přesahuje a především obohacuje,“ ocenil přítomné autory Jindřich Štreit. Ti pak jemu a dalším hostům odprezentovali každou z vystavených fotek. Vysvětlili svůj záměr, použitou techniku i to, jak jsou sami s výsledkem spokojeni. Jindřich Štreit jim jejich fotografie okomentoval. Všiml si mimo jiné, že řada snímků zachycuje architektonickou podobu univerzity a méně jsou zobrazeni lidé. „Fotografie má tu vlastnost, zachytit něco, co odchází, co se posouvá dál. Architektura na vás počká, člověk ne,“ řekl v této souvislosti u fotografie z loňského majálesu, na níž je i emeritní rektor Josef Jařab, který letos zemřel.

„Podle mě je to fantastická, dokonalá výstava, ale nesmíte se nikdy zastavit a musíte pokračovat. Jedině tak můžete dosáhnout vyšších met, které na každého z vás ještě čekají,“ popřál studentům U3V Jindřich Štreit.

Výstava byla instalována v časopisecké studovně ve Zbrojnici na počátku měsíce a návštěvníci mohli hlasovat o nejoblíbenější fotografii. Vítězem se stal Radek Opluštil se svou fotografií Prolínaní časů. „Mám radost, ale jsem i překvapený, protože já bych ji určitě nevybral,“ svěřil se vítěz.

Příjemnou atmosféru vernisáže, na kterou autory a autorky doprovodili i jejich blízcí a přátelé, zpříjemnily hudebním vystoupení studentky PdF Sabina Stehlíková a Martina Šťovíčková. Výstava byla součástí programu oslav 450 let založení olomouckého vysokého učení.

Vítězný snímek a všech dalších devatenáct fotografií si můžete prohlédnout na výstavě ve Zbrojnici do konce roku. O výstavě jsme podrobně psali i zde.