Prague Science Film Fest vezme diváky do opravdové divočiny

Grafika: Prague Science Film Fest
Sobota 5. říjen 2024, 8:00 – Text: Martina Vysloužilová

Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Prague Science Film Fest se letos bude věnovat přírodopisnému dokumentu. Odehraje se od 14. do 17. října v kampusu České zemědělské univerzity (ČZU) a nabídne výběr těch nejlepších snímků, které vznikly za poslední dva roky. Některé budou uvedeny v premiéře.

Festival se letos zaměří na přírodopisné filmy, které mají bohatou historii a od svého vzniku na začátku 20. let prošly revolučním vývojem. Objektivy kamer již „pouze“ nezachycují zvířata a rostliny v jejich přirozeném prostředí, ale tvůrci filmů si kladou otázky ochrany planety a toho, jak lidé svou činností faunu a flóru ovlivňují.

O pozornost poroty se uchází 16 snímků, nejvíce v historii festivalu

Návštěvníci se podívají například do Argentiny, kde se zvířata musí přizpůsobovat extrémním přírodním i teplotním rozdílům a hledat vhodný způsob lovu i obrany. Klimatická změna se dotýká i Himalájí, do kterých se vydal tým vědců mapujících ledovce. V dalším dokumentu se diváci ocitnou v bouři a zjistí, jak mravenci odolávají turbulentním změnám v atmosféře. Fascinující je také příběh šimpanze číslo 65, který se stal součástí vesmírného závodu a jehož osudu se věnují švédští dokumentaristé. Jedním z námětů bude také to, jak nás mohou zachránit obyčejné houby.

Návštěvníci se mohou setkat s osobnostmi světového dokumentu

„Těšíme se na Robyn Metcalfe – producentku a historičku jídla u filmu Dozrávání. Také přijede Masha Karpoukhina, režisérka filmu Poslední slavík, a režiséři filmu Ztracený prales Ivohiboro Fitzgerald Jego a Laurent Portes,“ zve na festival dramaturg Zdeněk Rychtera.

Novinkou je letos cena diváků, kteří si mezi filmy mohou vybrat svého favorita. „Kromě toho uvidí i snímek o klíšťatech, který vznikl v rámci workshopu dokumentární tvorby během minulého ročníku festivalu. Společně jej vytvořily studentky České zemědělské univerzity,” doplnil dramaturg.

Diskuze i projekce pro školy

V programu nebudou chybět debaty a panelové diskuze. Dopolední projekce budou patřit základním a středním školám, které se budou moci podívat na špičkové wildlife dokumenty.

„Každým rokem zapojujeme do festivalu také studenty. Ti se mohou stát součástí studentské poroty a vybrat jeden z oceňovaných snímků. Mimo to se také podílejí na samotné přípravě a organizaci festivalu. Někteří z pedagogů vidí v dokumentárních filmech pro studenty velký přínos, a tak je vezmou na promítání v rámci výuky tematicky blízkých předmětů,“ upřesnila organizátorka Karolína Otcová z ČZU.

Fanoušci filmu mohou vybírat z několika projekcí denně, které jsou zdarma – stačí se pouze registrovat na webu festivalu nebo přijít do kampusu ČZU.

Česká zemědělská univerzita v Praze organizovala festival ve svém univerzitním kampusu již od roku 2011 pod názvem Life Sciences Film Festival a později ČZU Film Fest. V roce 2020 se spojila s Univerzitou Palackého v Olomouci, na jejíž půdě se koná úspěšný mezinárodní festival populárně-vědeckého filmu Academia Film Olomouc (AFO), a společně pořádají Prague Science Film Fest.