Právnická fakulta vybrala studenty, kteří ji budou reprezentovat v česko-slovenském kole soutěže ve Studentské vědecké a odborné činnosti (SVOČ). Tři posluchači magisterského programu a čtyři doktorandi vzešli z fakultního kola tradiční soutěže. Mezinárodní finále se uskuteční v září na Právnické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě.
Do letošního ročníku bylo zařazeno šest soutěžních prací v sekci magisterské a devatenáct v doktorské. Z prvního písemného kola komise vybrala k ústním obhajobám čtyři práce studentů magisterského programu a pět prací doktorských. Obhajoby se musely kvůli pandemii koronaviru uskutečnit online. „Již druhým rokem ovlivnily soutěž omezení související s pandemií. Mrzí mě hlavně to, že jsme nemohli zorganizovat ústní kolo na fakultě a vytvořit pro studenty více soutěžní atmosféru. Negativní dopady pandemie vidím i v počtu přihlášených magisterských prací. Omezený osobní kontakt dle mého mínění ovlivňuje motivaci studentů a snižuje šance na vytváření mentorských vazeb mezi učiteli a studenty. Identifikace a následná motivace talentovaných posluchačů je přes monitor počítače mnohem těžší než v tradiční třídě,“ poznamenal Ondrej Hamuľák, proděkan pro vědu a výzkum PF UP.
Současně konstatoval, že se i letos sešly velmi kvalitní práce na zajímavá témata. „Dvoukolové hodnocení umožnilo komisím vybrat skutečně ty nejlepší práce, které mají potenciál uspět i v rámci česko-slovenského finále. Všem zúčastněným děkuji, vítězům gratuluji a doufám, že v roce 2022 se již budeme moci vrátit k tradiční prezenční formě soutěže na fakultě,“ dodal Ondrej Hamuľák.
V magisterské sekci postoupila z prvního místa do finále Tereza Tina Rašťáková. Obhájila tak prvenství z loňského ročníku. Svou práci – Výkon funkce na věčné časy? Prodlužování funkce člena voleného orgánu v době pandemie – konzultovala s Janem Lasákem z katedry soukromého práva a civilního procesu. „Soutěže jsem se zúčastnila podruhé a bohužel v této sekci naposledy. Celé studium mě podporoval doktor Lasák a doktor Černý, tudíž i za letošní přihlášení děkuji jim oběma. Zvoleným tématem jsem se začala zabývat již vloni a příspěvek se stejnou tématikou zazněl i na virtuální konferenci naší fakulty. Doufám, že alespoň zářijové česko-slovenské finále bude v prezenční formě a že někdo z naší fakulty opět zvítězí,“ uvedla čerstvá absolventka oboru Právo.
Nováčkem ve SVOČ nebyl ani Ivan Ryška, interní doktorand na katedře mezinárodního a evropského práva. Se svou vědeckou prací Shift from cultural property to cultural heritage and its possible consequences for International Criminal Law obsadil 2. místo. „Nebyla to moje premiéra v soutěži, tentokrát to bylo v rámci mého projektu Interní grantové agentury. Téma jsem zaměřil na problematiku, kterou se dlouhodobě zabývám, tedy ochranu kulturního dědictví v mezinárodním právu trestním. Příspěvek měl formu článku, jenž je určen k publikaci v zahraničním recenzovaném časopise, proto jsem jej psal v anglickém jazyce,“ vysvětlil Ivan Ryška. Hlavní přínos soutěže vidí v možnosti zkusit práci představit publiku, které se na tuto problematiku nespecializuje, a také se zamyslet nad dalšími aspekty zkoumané otázky, na které poukázali recenzenti ve svých posudcích.
Všichni ocenění studenti vedle možnosti reprezentovat fakultu v mezinárodním kole získali i mimořádné stipendium. Soutěž ve SVOČ pořádá PF UP od roku 2007, původně pod názvem Monseho studentská vědecká soutěž.
Výsledky fakultního kola SVOČ 2020/2021
Magisterská sekce
1. místo: Tereza Tina RAŠŤÁKOVÁ – Výkon funkce na věčné časy? Prodlužování funkce člena voleného orgánu v době pandemie.
Práce byla konzultována s JUDr. Janem Lasákem, Ph.D. LL.M.
2. místo: Renáta BORÁKOVÁ – Vybrané problémy Národní databáze DNA v České republice
Práce byla konzultována s JUDr. Maximem Tomoszkem, Ph.D.
3. místo: Václav MACH – Právní úprava používání kamer s biometrickým rozpoznáváním obličeje
Práce byla konzultována s Mgr. et Mgr. Helenou Bončkovou, LL.M. a Mgr. et Mgr. Janem Vobořilem, Ph.D.
Doktorská sekce
1. místo: Haridian Bolaños FRASQUET, Pablo Martínez RAMIL – What about contemporary cyborgs? Bodily integrity right in the technological era.
2. místo: Mgr. Ivan RYŠKA – Shift from cultural property to cultural heritage and its possible consequences for International Criminal Law
3. místo: Mgr. Eliška MAREŠOVÁ – Problematika získávání informací z mobilních telefonů v rámci trestního řízení
Práce byla konzultována s JUDr. Bronislavou Coufalovou, Ph.D.