Přednášky i science show. Univerzita se představí na festivalu Colours of Ostrava

Grafika a foto: Meltingpot, Vojtěch Duda
Úterý 2. červenec 2024, 12:00 – Text: Martin Višňa

Dech, evropská bezpečnost nebo alternativní pravda – to jsou témata, se kterými vystoupí vědkyně a vědci z Univerzity Palackého na multioborovém diskuzním fóru Meltingpot, které je součástí jednoho z největších a nejrozmanitějších festivalů v Česku Colours of Ostrava. Ten vypukne v Dolní oblasti Vítkovice již za dva týdny a návštěvníci po celou dobu budou moci zavítat do info & relax zóny UP. V sobotu 20. července pak bude patřit Envision stage pětici olomouckých řečníků.

Během sobotního odpoledne v bývalém velíně koksovny ve vítkovickém areálu vystoupí Petra Gaul Aláčová z fakulty zdravotnických věd, která promluví o dechu coby klíči ke zdraví, vystřídá ji politolog z filozofické fakulty Hynek Melichar věnující se evropské bezpečnosti. Ivana Fellnerová z přírodovědecké fakulty upozorní, že za vše mohou neurony, Petr Baďura z cyrilometodějské teologické fakulty pak bude hovořit o životním stylu českých teenagerů. Pětici řečníků z UP uzavře příspěvkem o alternativní pravdě z pohledu práva Michael Kohajda z právnické fakulty. Přednášky o přestávkách doplní science show v režii Pevnosti poznání.

„V loňském roce jsme si na jednom z největších tuzemských festivalů odbyli velice úspěšnou premiéru, kdy se všichni naši speakeři setkali s perfektními ohlasy. Nepochybuji, že tomu bude stejně i letos s pěticí řečníků, kteří návštěvníkům přinesou velice atraktivní témata,“ uvedl Ondřej Martínek, vedoucí oddělení marketingu UP.

Univerzita Palackého však nebude v Ostravě vidět jen na scéně Meltingpot fóra. „Po celé čtyři dny festivalu budou moci návštěvníci zavítat v těsné blízkosti multifunkční haly Gong do naší info & relax zóny Poznej Olomouc – univerzitní město, kde si mohou odpočinout od nabitého festivalového programu, dozvědět se něco o Univerzitě Palackého a Olomouci, ale také si třeba vyzkoušet laickou resuscitaci s našimi medičkami, 3D tisk s katedrou geoinformatiky nebo zábavné pokusy se spolkem UP Crowd,“ dodal Ondřej Martínek.

Letošní ročník multižánrového festivalu Colours of Ostrava, který patří k největším a nejoblíbenějším kulturním akcím v České republice, se uskuteční ve dnech 17.–20. července, jako tradičně v průmyslovém prostředí Dolní oblasti Vítkovice. Kromě koncertů, divadel nebo filmových projekcí je součástí festivalu i multioborové diskuzní fórum Meltingpot, na kterém je možné se setkat se zajímavými osobnostmi z celého světa. Hlavními tématy letošního fóra jsou zdraví, dlouhověkost a biohacking, zaměří se ale také třeba na mezilidské vztahy, technologické novinky nebo vzdělávání. Více zde.

Univerzita Palackého se na festivalu Colours of Ostrava a fóru Meltingpot představila poprvé vloni, v rámci oslav 450. výročí založení vysokého učení v Olomouci.

UP na Meltingpot fóru 2024

sobota 20. července, Envision stage

12:00–13:00 Petra Gaul Aláčová (FZV)

Dech jako klíč k našemu zdraví

13:45–14:45 Hynek Melichar (FF)

Evropská bezpečnost v nebezpečném světě

15:30–16:30 Ivana Fellnerová (PřF)

Paměť, emoce, antidepresiva a drogy: za vším hledej neuron

17:15–18:15 Petr Baďura (CMTF)

Životní styl českých teenagerů v datech od (A)lkoholu po (Zzz)pánek

19:00–20:00 Michael Kohajda (PF)

Pravda a alternativní pravda pohledem práva

V časech 16:45–17:15 a 18:30–19:00 se mohou návštěvníci těšit na science show Pevnosti poznání.