Představujeme ambasadory udržitelného rozvoje na fakultách UP

Foto: Vojtěch Duda
Středa 5. červen 2024, 12:02 – Text: Michal Zych

Šířit principy udržitelnosti na jednotlivých fakultách Univerzity Palackého pomáhá od letošního dubna osm ambasadorů udržitelného rozvoje. Jsou nejen spojkou mezi centrálním referátem udržitelného rozvoje UP (čili Udržitelnou univerzitou), ale také kontaktními osobami pro studující a pracující na jednotlivých součástech.

Úkolem ambasadorů je předávat informace mezi referátem udržitelnosti Rektorátu UP a součástmi ve všech aspektech udržitelnosti tak, aby se univerzitě dařilo naplňovat cíle Strategie udržitelného rozvoje UP a jejích akčních plánů. „Hlavní motivací pro spuštění systému ambasadorů udržitelnosti byl pocit, že se naše strategie, akční plány a činnosti, které v otázkách udržitelného rozvoje na centrální úrovni děláme, dostatečně nepropisují také na další součásti univerzity,“ vysvětluje Zuzana Huňková, koordinátorka udržitelného rozvoje UP.

Ambasadoři budou rovněž předávat informace uvnitř dané součásti UP, spolupracovat se všemi pracovišti a vedením na naplňování vytyčených cílů udržitelného rozvoje nebo se podílet na realizaci popularizačních akcí směrem k udržitelnému rozvoji. Dále se budou účastnit jednání vedení součásti či kateder/jednotek při řešení záležitostí spojených s udržitelným rozvojem a především pracovat na vytvoření akčního plánu udržitelného rozvoje, který bude po vzoru celouniverzitního plánu specifikován na několik cílů, které chce fakulta naplnit.

Tým ambasadorů a centrální Udržitelná univerzita se již pravidelně setkávají. „Věříme, že díky ambasadorům zdůrazníme důležitost udržitelného rozvoje na UP a podaří se nám naplnit více cílů na všech jednotkách UP. Zároveň máme ambici ještě lépe sbírat informace o akcích, přednáškách, ale i realizaci opatření týkajících se udržitelného rozvoje a informovat o nich na jednom místě, kterým je web udrzitelna.upol.cz. Doufáme, že navrhované změny a opatření v oblasti udržitelnosti budou v budoucnu na fakultách více rezonovat,“ dodává referentka udržitelného rozvoje UP Miroslava Zavadil.

Seznam ambasadorů za každou součást najdete níže nebo na webu Udržitelné univerzity. Neváhejte se na ně obrátit v jakémkoliv aspektu týkajícím se udržitelného rozvoje.

CMTF Lenka Peřinová lenka.perinova@upol.cz
LF Klára Voznicová klara.voznicova@upol.cz