Přehlídka Be_on the Screen 2024 má své vítěze

Na festivalu digitální tvorby dětí a mládeže uspěli i žáci a žákyně ze ZŠ a MŠ Rohle. Získali cenu v kategorii účastníků a účastnic ve věku do 12 let i Cenu veřejnosti, a to za Stop motion – soubor videí.
Fotogalerie: Lukáš Blokša
Čtvrtek 20. červen 2024, 11:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Hříčky s mobilními aplikacemi, animované skeče, gify, digitální fotografie, ale i krátké filmy, herní design, komplexní 3D modelování nebo návrhy funkčního a kreativního řešení různých úloh grafického designu. To vše a mnohem víc nabídl letošní ročník přehlídky digitální tvorby dětí a mládeže Be_on the Screen.

V Uměleckém centru UP se uskutečnil druhý ročník přehlídky Be_on the Screen. Jde o festival organizovaný pedagogy a studujícími katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého, jenž odráží pestrost a variabilitu současných přístupů k využívání digitálních médií v individuální či školní tvorbě.

„Digitální tvorba mladých je živým fenoménem, který je potřeba sledovat a kultivovat. I tento ročník přehlídky ukázal, že digitální média mohou být plnohodnotně využita k vyjádření osobního postoje ke světu a k reflexi světa okolo nás a toho, co prožíváme,“ uvedla za uskutečněnou přehlídku Petra Šobáňová, proděkanka Pedagogické fakulty UP. Připomněla přitom, že umělecké sebevyjádření má dnes tisíce možných podob a digitální média v něm hrají důležitou roli. „Přehlídka Be_on the Screen ukazuje, že mobilní telefony, počítače nebo generativní nástroje mohou být v rukou kreativních, citlivých a motivovaných tvůrců využívány originálně a autenticky,“ dodala.

Uvedená přehlídka začala nultým ročníkem v roce 2022, svou tvář pak našla v rámci prvního ročníku v roce 2023. Nejviditelnějším výstupem přehlídky je virtuální výstava, která prezentuje všechny zaslané výtvarné práce, jež podávají zprávu o reálném využívání nových médií v praxi. I letos přehlídka vyvrcholila nejen otevřením uvedené výstavy a oceněním vybraných účastníků, ale i festivalem, během něhož se konaly workshopy a další vzdělávací akce, projekce, performance nebo DJ a VJ produkce.

„Kromě nevšedních výsledků prezentuje naše výstava i zajímavé pedagogické přístupy a nápady. Přehlídka nám dává nahlédnout do způsobů, jimiž dnes mladí lidé přemýšlejí a tvoří. Digitální nástroje – a to i ty složitější – si osvojí snadno, dojít k zajímavému výsledku a překročit softwarové nastavení nástrojů směrem tvůrčí originalitě je vždy však mnohem těžší úkol. Je potřeba nejen nápad, ale i trpělivost k jeho uskutečnění. Neméně důležité je pak promyslet i způsob, jak umělecký projekt představit publiku a prezentovat. Skvělých prací a projektů máme na výstavě hodně, za sebe bych vyzdvihla například práci využívající generativní nástroje umělé inteligence. Jde o Tanec Egungů Lukáše Dostála. Určitě bych vyzdvihla i například práci Glomoparos, v níž autoři Tomáš Jura a Štěpán Hrdlička ze Střední filmové školy ve Zlíně vytvořili fiktivní vzdušné město ve steampunkovém stylu. Celá 3D grafika slouží k vyprávění příběhu postav zajímavého fantazijního světa,“ uzavřela Petra Šobáňová.

Pořadatelé přehlídky Be_on the Screen letos přijali celkem sto šedesát pět přihlášek prací nebo projektů, na jejichž tvorbě se podílelo více než pět set mladých tvůrců a tvůrkyň do šestadvaceti let. Více o přehlídce zde.

Virtuální výstava prezentuje všechny zaslané práce a projekty. Soutěžilo se ve čtyřech věkových kategoriích, níže oceněné práce:

Kategorie účastníků a účastnic ve věku do 12 let. Ceny obdrželi: Žáci a žákyně ze ZŠ a MŠ Rohle: Stop motion – soubor videí, Kolektiv žáků a žákyň ZŠ Pozořice: Zvíře v nás, Sabína Jánska: Život žaby. Domček v zošitě, Kolektiv žáků a žákyň ZUŠ Třinec: Ořechová Mánie, Jakub Hejda: Planeta Z v galaxii. Paragma (interaktivní kniha), Timea Frank: Vo vesmíre, Kolektiv žáků a žákyň ZUŠ Třinec: Když fouká severák, Kolektiv žáků a žákyň ZŠ Zdiměřice, Jesenice u Prahy: Reklama na Vánoce, Studio Experiment: Zvířecí a houbové experimenty, Žáci a žákyně ze ZŠ pro sluchově postižené v Praze-Radlicích a Smíchově: Soubor animací, Tobias Gloziga: Vznik dinosaura.

Kategorie účastníků a účastnic ve věku od 13 do 17 let. Ceny obdrželi: Kolektiv ZUŠ Němčice nad Hanou: Ztraceno v překladu, Sandra Bařinková: Drak Žvahlav, Kolektiv ZUŠ Němčice nad Hanou: Série plakátů, Žáci a žákyně ZUŠ Vyškov: Doba plastová – ano, to je dnešní doba!, Nika Hanotkska: Závislá duše, Štěpán Trtílek: Franz, ZUŠ Františka Drdly, Žďár nad Sázavou, Kolektiv ZUŠ Němčice nad Hanou: Z.U.Š – Zemřít Uvnitř Školy, Štěpánka Nová: Diagnóza: Deprese, Žáci a žákyně tercie a sekundy Gymnázia Uničov: Já ve zverimexu, Ondřej Spisar: Bez názvu. Autorský výběr plakátů, Laura Lacková: Na túře. Fotografia a maĺba temperou.

Kategorie účastníků a účastnic ve věku od 18 do 26 let. Ceny obdrželi: Lukáš Dostál: Tanec Egungů, Tomáš Jura a Štěpán Hrdlička: Glomoparos – virtuální město, Anežka Jičínská: Bohemian Rhapsody, Jan Hugo Ronovský a Ivo Cach: PlayBox:Hunt, Terezie Tomková a Kateřina Janišová: Dancin´in the Moonlight, Iva Gazdová: Bez názvu – série fotografií, Kamil Šrotíř: 150 let Winstona Churchilla, Tereza Tomanová: Poslouchej a pozoruj. Porovnávej a zaznamenávej. Tak slyšíš ten rozdíl?

Cenu veřejnosti obdrželi žáci a žákyně ze ZŠ a MŠ Rohle za Stop motion – soubor videí.