Pod společným názvem Přesahy začne další cyklus přednášek sdružení profesorů Filozofické fakulty UP Societas cognitorum a Rakouského centra UP. Od 13. února až téměř do konce dubna si zájemci mohou každé středeční odpoledne poslechnout názory osobností Univerzity Palackého.
„Už krátce po založení spolku profesorů Societas cognitorum v roce 2010 jsme si řekli, že je možná škoda, že si různá moudra, poznatky a zkušenosti z našich oborů vyprávíme na pravidelných schůzkách jen sami sobě. Proto jsme se rozhodli nabídnout akademické obci i širší veřejnosti cyklus přednášek, vázaný k nějakému zastřešujícímu tématu,“ řekla germanistka Ingeborg Fialová z filozofické fakulty. Dodala, že v roce 2015 to byla vzpomínka na významný rok evropských dějin „1815“, v roce 2016 se cyklus věnoval 70. výročí obnovení olomoucké univerzity a vzpomněla na velmi dobře navštívené cykly předchozích dvou let, věnované migraci a evropským hodnotám.
„Letos jsme vzali vážně skutečnost, že se jako specialisté z různých oborů každý týden setkáváme a v rozhovorech u stolu se snažíme přesahovat svůj obor, nakukovat do těch ostatních a dychtivě se z nich poučovat. Proto jsme uspořádali cyklus přednášek s nadpisem Přesahy. K účasti srdečně zveme studenty i kolegy všech fakult UP, rovněž širší neakademickou veřejnost,“ dodala profesorka Fialová.
Právě profesorka Fialová převezme 27. února cenu Kurta Schuberta pro dialog mezi konfesemi, kterou Societas cognitorum také zařadilo do svého nadcházejícího programu. Letní semestr však už 13. února zahájí přednáška Ladislava Daniela „Ukradená“ Giorgionova Spící Venuše. Následující středu, 20. února bude mít přednášku Miroslav Mašláň, který v roce 2019, vyhlášeném jako Mezinárodní rok periodické tabulky prvků, přiblíží její vznik i syntézu posledních supertěžkých prvků, včetně výhledu co dál. Poslední přednášku s názvem Dva druhy přesahů lingvistiky do jiných oborů pak bude mít 24. dubna Jiří Černý.
„Téma Přesahy profesory velmi zaujalo. Nabídka přednášek přesáhla počet týdnů v semestru, takže jsem jako jednatelka spolku měla těžký úkol vybrat přednášející. Snažila jsem se, aby bylo zastoupeno co nejvíce témat a oborů humanitních věd. Oslovila jsem kolegy emeritované, kteří studentům na FF přednášejí, i kolegy z jiných fakult. Bude-li mít cyklus úspěch a zaujme posluchače, můžeme jím pokračovat v následujícím zimním semestru, látky a přihlášených ´čekatelů´ je dost,“ dodala Ingeborg Fialová.
Přednášky se budou konat každou středu od 16.45 do 18.15 hodin v aule FF UP v Křížkovského ulici 10. První z nich, přednáška prof. Ladislava Daniela se uskuteční v učebně 3.339.
Program
13. 2. Ladislav Daniel: „Ukradená“ Giorgionova Spící Venuše
20. 2. Miroslav Mašláň: Periodická tabulka prvků
27. 2. Udělení ceny Kurta Schuberta pro dialog mezi konfesemi prof. Ingeborg Fialové a katedře judaistiky, UC UP, 16.30.
6. 3. Oldřich Uličný: Komunikace jako rituál
13. 3. Lubomír Machala: Literatura a politika po roce 1989
20. 3. Tomáš Opatrný: Pohled do vzdálené budoucnosti očima fyziky
27. 3. Jiří Fiala: Folklorismy a folklorizace v české literatuře
3. 4. Pavel Floss: Jak učit filozofii pomocí dějin umění
17. 4. Josef Jařab: Časové a metafyzické přesahy v literárním díle Thorntona Wildera
24. 4. Jiří Černý: Dva druhy přesahů lingvistiky do jiných oborů.