Prohlídky, výstavy i přednáška. Dny evropského dědictví zvou také na univerzitu

Kaple Božího Těla v Uměleckém centru UP.
Foto: Vojtěch Duda
Pondělí 2. září 2024, 8:00 – Text: Martin Višňa

Olomouc v tomto týdnu bude žít Dny evropského dědictví, které jsou jedinečnou příležitostí dozvědět se o městě spoustu zajímavostí, užít si řadu kulturních akcí a navštívit i běžně nepřístupná místa. Do programu se jako tradičně zapojuje i Univerzita Palackého, jejíž pracoviště připravila komentované prohlídky historických i moderních prostor, zajímavé výstavy, ale také třeba přednášku o nanotechnologiích.

Na návštěvníky se o víkendu 7. a 8. září těší mimo jiné v ústřední univerzitní knihovně na Zbrojnici, v Uměleckém centru UP nebo na přírodovědecké a lékařské fakultě.

„Po historické budově Teoretických ústavů a jejich moderní dostavbě provede v sobotu od 10 hodin sám děkan lékařské fakulty Milan Kolář. Kromě toho zájemci budou moci nahlédnout do světa neuropatologie, a sice prostřednictvím fotografické výstavy, která představuje mozek z pohledu patologa, který pomocí mikroskopu odhaluje složitost jeho uspořádání jak ve zdraví, tak v nemoci. Autorem výstavy je Dominik Hraboš z Ústavu klinické a molekulární patologie,“ přiblížila Kateřina Čapková z děkanátu LF UP.

Přírodovědecká fakulta láká během sobotního odpoledne především na komentované prohlídky hlavní budovy na Envelopě, vybraných odborných pracovišť včetně Experimentálního pivovaru UP, botanické zahrady nebo herbária a skleníků v Holici. Připraveny jsou ale také ukázky optických experimentů nebo přednáška o nanotechnologiích a klimatické krizi, která se koná ve 13 hodin v aule fakulty a je třeba se na ni dopředu přihlásit zde, podobně jako na některé z prohlídek. Otevřené budou i terasy s výhledem na město. V Pevnosti poznání jsou pak přichystány speciální divadelní prohlídky expozice Do historie!.

S komentářem si zájemci mohou v sobotu prohlédnout i barokní prostory Uměleckého centra UP, v neděli průvodci z filozofické fakulty a spolku Studium Artium představí zajímavosti fakultních budov v Křížkovského ulici a připomenou zdejší zaniklý kostel sv. Petra.

Po oba víkendové dny pak návštěvníky přivítá Knihovna UP na Zbrojnici, kde budou k prohlédnutí nejen nejzajímavější kusy z knižního fondu. Přichystána je také prohlídka zaměřená na historii původně vojenského objektu, sraz je v sobotu i v neděli ve 13 hodin u recepce. Brány budou mít otevřené i parkánové zahrady za rektorátem a filozofickou fakultou.

Během víkendu bude přístupný i dřívější univerzitní kostel Panny Marie Sněžné nebo krypta dómu sv. Václava, v níž lze navštívit výstavu věnovanou Karlu II. z Lichtensteinu-Castelcorna, na jejíž přípravě se podíleli odborníci z teologické fakulty. Právnická fakulta UP je zase zapojena do mezinárodní projektu Remember Bacha, jehož součástí je výstava o tzv. Baltské cestě, kterou můžete zhlédnout při návštěvě budovy Českého rozhlasu Olomouc v Pavelčákově ulici (psali jsme zde).

Dny evropského dědictví v Olomouci toho nicméně nabízí mnohem více. Začínají již dnes, kdy se můžete například vydat na první z komentovaných procházek po vojenských stopách ve městě. Během týdne se pak můžete také podívat do Jihoslovanského mauzolea v Bezručových sadech nebo s komentářem projít neředínský Ústřední hřbitov. Na programu jsou také nejrůznější koncerty, mj. zpěváka a absolventa LF UP Marcella, antikvariátní trhy, jízdy historickou tramvají, Rakouský den nebo festival Řeka má duši, který se odehraje na nábřeží Josefa Jařaba. Jako tradičně nebude chybět ani divadelní open air představení, Moravské divadlo tentokrát v pátek 6. září na Horním náměstí uvede poetické drama Manon Lescaut.

Kompletní program letošních olomouckých Dnů evropského dědictví je k dispozici na ded.olomouc.eu.

Dny evropského dědictví na UP

sobota 7. září

Lékařská fakulta UP

• 9:00–13:00 otevřeno pro návštěvníky, vstup Dostavbou Teoretických ústavů
  • 10:00 komentovaná prohlídka s děkanem Milanem Kolářem, sraz u recepce
  • výstava Svět neuropatologie
  • prezentace fotografií z historie LF UP ve Velké posluchárně

Umělecké centrum UP

• 10:00, 11:00, 12:00, 13:00 a 14:00 komentované prohlídky bývalého jezuitského konviktu
  • 10:00–14:30 průběžné komentované prohlídky Kaple Božího Těla
  • animační program – barokní vystřihovánky, puzzle s fotografiemi Kaple Božího Těla, kostky barokních obrazů

Přírodovědecká fakulta UP

• 13:00–18:00 otevřeno pro návštěvníky
  • komentované prohlídky hlavní budovy na tř. 17. listopadu 12 a zdejších vybraných odborných pracovišť
  • přístupné terasy hlavní budovy s výhledem na Olomouc
  • 13:00 přednáška pro veřejnost Nanotechnologie a klimatická krize
  • 14:00 a 15:00 Foucaultovo kyvadlo a jeho zajímavosti
  • ukázka optických experimentů
  • 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00 komentované prohlídky herbária a skleníků v areálu Holice
  • 14:00 komentovaná prohlídka Botanické zahrady PřF UP u Smetanových sadů
  • podrobnosti a rezervace zde

Pevnost poznání

• 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00 komentované prohlídky
  • divadelní prohlídky expozice Do historie!

neděle 8. září

Filozofická fakulta UP

• 10:00, 11:00, 12:00, 13:00 a 14:00 komentované prohlídky historických budov FF Křížkovského 10, 12, a 14 vč. parkánových zahrad
  • základy zaniklého kostela sv. Petra na nádvoří Křížkovského 10