Projekt NUTRIAGE24 fakulty zdravotnických věd uspěl ve výzvě Aurora

Hlavní řešitelkou úspěšného projektu NUTRIAGE24 je Romana Klášterecká z FZV UP.
Foto: archiv R. K.
Středa 2. říjen 2024, 13:00 – Text: David Kresta

Celkem šestadvacet žádostí obdržela evropská univerzitní síť Aurora po vyhlášení výzvy k pobídkovým a kolaborativním výzkumným projektům. Rada pro výzkum Aurory nakonec vybrala sedm inovativních projektů, mezi nimi NUTRIAGE24, jehož koordinátorem je Fakulta zdravotnických věd Univerzity Palackého.

Každoroční výzva si klade za cíl nabídnout mladým a zavedeným akademikům příležitost k dalšímu posílení výzkumné spolupráce na univerzitách sítě Aurora. Výzkumné návrhy financované v rámci této výzvy byly hodnoceny na základě náročného seznamu kritérií, včetně jejich vědecké kvality, originality a proveditelnosti. Rada pro výzkum Aurory (Aurora Research Council) se sídlem v pařížské Université Paris-Est Créteil nakonec z šestadvaceti obdržených žádostí vybrala sedm potenciálně inovativních projektů, které celkově získají více než 100 tisíc euro.

V oblasti zdravotnictví uspěl projekt NUTRIAGE24, jehož koordinátorem je Fakulta zdravotnických věd UP. Partnery projektu jsou španělská Universitat Rovira i Virgili a islandská University of Iceland. „Hlavním cílem projektu NUTRIAGE24 je vytvoření meziuniverzitního konsorcia, které zahájí pilotní studii. Ta by měla pomoci lépe porozumět vztahu mezi výživou, zdravím a životním prostředím u osob vyššího věku, přičemž bude zohledňována jejich životní situace a sociální faktory, které ovlivňují i dostupnost adekvátní výživy,“ popsala hlavní řešitelka projektu Romana Klášterecká. Na iniciaci a podání úspěšného projektu se dále podílela Marika Svrčková, projektová manažerka z Centra vědy a výzkumu FZV UP.

Financované projekty začnou na podzim 2024 a poběží další dva roky. Další informace najdete zde.