Devatenáctý ročník Českých akademických her je již minulostí. V úterý našly poslední desítky medailí své majitele mezi atlety, fotbalisty nebo házenkářkami. Do celkového hodnocení škol získali během šesti dnů sportovního zápolení nejvíce bodů reprezentanti domácí Univerzity Palackého. V těsném závěsu druhá skončila Masarykova univerzita a třetí místo v žebříčku patří Univerzitě Karlově.
Závěrečný den her, který po chladnějším ránu opět prosvítilo slunce, patřil zejména atletice, v jejíchž běžeckých a technických disciplínách postupně změřilo síly na dvě stě závodníků. Na stupních vítězů byli nejvíce vidět reprezentanti Českého vysokého učení technického, Masarykovy univerzity, Univerzity Karlovy a České zemědělské univerzity, několika z nich poblahopřál k úspěchu sám rektor hostitelské UP Martin Procházka.
O body a medaile se bojovalo ale také na beach volejbalových kurtech, kde si nejlépe vedli hráči Univerzity Karlovy, a na fotbalových a házenkářských hřištích, kde si vítězství vybojovali olomoučtí studenti a studentky. Stejně tak bral zlato domácí kuželkář Jaromír Hendrych, v ženské kategorii skončila první Natálie Topičová z Univerzity Pardubice. S krátkou tratí orientačního běhu si ve ski areálu v Hlubočkách nejlépe poradila Eliška Sieglová z Univerzity Karlovy a Petr Horvát z Vysokého učení technického v Brně.
Žebříčku škol po posledním dni her tak panuje s jedenáctibodovým náskokem před druhou Masarykovou univerzitou hostitelská Univerzita Palackého. Třetí v celkovém hodnocení je Univerzita Karlova a pětici nejúspěšnějších škol doplňují techniky – pražské ČVUT a brněnské VUT.
Olomoučtí vysokoškoláci vybojovali přes osmdesát medailí, téměř o polovinu se postarali plavci a ploutvoví plavci. Jedenáct medailí cinklo domácím v atletice, úspěšní v individuálních disciplínách byli ale také judisté nebo vodáci. V kolektivních sportech ovládly své soutěže zejména ženské týmy – ve volejbalu, florbalu, futsalu a házené.
Nejúspěšnější plavkyně
Nejúspěšnějším reprezentantem, respektive reprezentantkou Univerzity Palackého se stala Barbora Janíčková, která v „klasickém“ a ploutvovém plavání získala osm individuálních (z toho šest zlatých) a tři štafetové medaile. Skromně tvrdí, že takové časy ani nečekala a že medaile ze štafet by nebyly, nebýt skvělého týmu, kterému patří velký dík.
„Plavalo se mi skvěle. Hned týden po příletu z Tokia jsem najela na jednofázové tréninky, které ale byly dosti náročné. Průměrně jsme na soustředění za jeden trénink zvládli naplavat sedm kilometrů a já z toho byla hodně zničená. Neměla jsem sílu, nezvládala jsem dýchat a pořád jsem spala. Asi se nakumulovala únava a pak i stres ze školy. Na akademičky jsem šla s tím, že od sebe nemám žádná očekávání, chtěla jsem si je užít. Den před závody jsem zvládla poslední zkoušku, takže jsem měla úplně čistou hlavu,“ prozradila plavkyně, která byla členkou letošní české olympijské výpravy.
„České akademické hry se mi moc líbily. Jen mě mrzí, že jsem se kvůli víkendovým závodům nedostala i na jiné sporty. Všechno jsem ale sledovala online a každý den kontrolovala, jak si vede naše univerzita. A světe div se, my fakt vyhráli! Jsem moc ráda, že jsem mohla reprezentovat svoji školu a fakultu, jelikož loni to kvůli zranění nebylo možné. Těším se na příští rok,“ dodala Barbora Janíčková.
Příště v Budějovicích
Pozitivně skončené hry hodnotí i předseda jejich organizačního výboru Pavel Háp z katedry sportu FTK UP. „Už skutečnost, že se hry vůbec uskutečnily, považuji za úspěch a dobrý pocit je ještě umocněn relativně hladkým průběhem. Jsme si samozřejmě vědomi některých drobných zádrhelů, přičemž tím největším bylo zrušení soutěže v bowling z důvodu nedostatečného množství přihlášených hráčů, ale pozitivní ohlasy a hodnocení akce výrazně převažují. Chtěl bych velmi poděkovat a ocenit práci všech, kteří se na organizaci ČAH podíleli a také poděkovat všem účastníkům, kteří přijeli a předváděli skvělé sportovní výkony,“ uvedl.
Příští jubilejní dvacátý ročník Českých akademických her, které pořádá Česká asociace univerzitního sportu od roku 2002, bude hostit Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. Jak při zahájení her v Olomouci uvedl rektor JČU Bohumil Jiroušek, věří, že hry budou moci proběhnout v tradičním červnovém termínu a že se Budějovice ukážou jako město, kde by chtěl sportovat každý.
Podrobnější výsledky všech sportů, bohaté fotogalerie a také videosestřihy z jednotlivých dnů her v Olomouci jsou k dispozici na webu her.