Student Luděk Plachký v roce 2017. To byla doposud jediná stopa právnické fakulty v Nadačním fondu UP. To však již neplatí. K Luďku Plachkému se letos připojila Kateřina Augustinová. Svou žádostí přesvědčila správní radu fondu a díky finanční podpoře i ona může pracovat na svém vědecko-výzkumném projektu. V něm se zaměřuje na právní gramotnost dětí a mládeže.
„K získané podpoře přistupuji s ohromným respektem, zároveň se hrozně těším. Vím, že mě čeká spousta práce, bude to hodně náročný rok. Kéž by to všechno pěkně vyšlo,“ řekla Kateřina Augustinová, studentka 5. ročníku oboru Právo a absolventka bakalářského oboru Právo ve veřejné správě na PF UP.
Právní gramotnost pro ni rozhodně není nové téma. Dlouhodobě se mu věnuje nad rámec svých studijních povinností a řešit jej bude i ve své diplomové práci. „Jsem manažerkou projektu Erudium v rámci právnického spolku Nugis Finem. Přednášíme na základních i středních školách. Se studenty a žáky jsem v kontaktu a vidím, že úroveň jejich právních základů je často velmi nízká.“ Právě nespokojenost se současným stavem právního vzdělávání a snaha něco s tím udělat byly hlavní motivací Kateřiny Augustinové obrátit se na NF UP. S žádostí a koncepcí projektu jí pomohly Veronika Tomoszková a Lucia Madleňáková z katedry správního práva a finančního práva.
Na splnění svých cílů má pětadvacetiletá studentka rok. Nejprve bude zjišťovat hlavní důvody, proč lidé vyhledávají právní pomoc. K tomu jí pomůže statistka a zkušenosti ze Studentské právní poradny při PF UP. „Podle těchto podkladů vytvořím dotazník, který rozešlu na základní a střední školy. Na metodologii spolupracuji i se sociologem.“ Zjištěná fakta poté hodlá konzultovat s učiteli základů společenských věd a řediteli škol. Cenný pro ni bude právě jejich pohled z praxe. Na základě všech svých zjištění pak navrhne možná řešení. V poslední fázi svého projektu, na začátku roku 2020, navíc plánuje workshop pro učitele, který by jim měl pomoci učit právo efektivněji.
„Myslím, že můj projekt má ambici něco změnit. I kdyby má práce byla jen prvotním hybatelem pro další projekt, bude to super. Skvělým úspěchem by pro mě bylo například i to, kdybych pozměnila přístup aspoň několika učitelů,“ dodala Kateřina Augustinová.
V jejím projektu je toho ale ještě víc. Zavázala se k publikování odborných článků nebo k účasti na vědeckých sympóziích. Za sebou již má konferenci ENCLE (European Network for Clinical Legal Education), která se konala počátkem července v Bratislavě. „Mým cílem bylo potkat se na konferenci s profesorkou Elaine Hall z univerzity v Newcastlu a domluvit si s ní spolupráci. Měla jsem možnost sledovat její práci již v rámci svého Erasmu pobytu. Je světovou špičkou v rámci klinického právního vzdělávání. Díky manželům Tomoszkovým z naší fakulty se mi podařilo domluvit měsíční pobyt. Celý říjen budu pracovat jako její asistentka,“ prozradila novinku Kateřina Augustinová. V prosinci potom ještě vyrazí do Indonésie, kde bude na celosvětové konferenci k právnímu vzdělávání prezentovat výsledky svého projektu.
Do vybrané společnosti studentů, kterým Nadační fond UP již pátým rokem vytváří příznivé podmínky pro podporu jejich projektů, se letos dostalo osm studentů ze čtyř fakult. Fond mezi ně rozdělil 745 020 korun, z toho Kateřina Augustinová získala 128 860 korun.