Jan Blažej Santini-Aichel. Světoznámý český architekt. Čelný představitel tzv. barokní gotiky. Historiky i uměnovědci popsaný na tisícovkách stran. A přesto se v jeho tvůrčím životě i díle dají stále odhalit nové perspektivy a nečekané kontexty. Dokazuje to sborník Santini and Italy, který přináší příspěvky z mezinárodní konference v Římě, konané v červnu 2023 při příležitosti výročí 300 let od Santiniho smrti. Publikace vyšla ve Vydavatelství Univerzity Palackého. Její prezentace se uskutečnila v Kavárně Academia na Václavském náměstí v Praze.
Soubor anglických odborných statí Santini and Italy, nad nímž převzali editorský dohled Pavel Kalina z Fakulty architektury ČVUT a Augusto Roca de Amicis z Univerzity La Sapienza v Římě, nabízí nové pohledy do Santiniho myšlení i tvůrčího světa. Celkem desítka textů přibližuje nové perspektivy v Santiniho díle a jeho vztah k italské a francouzské architektuře, odhaluje dosud neznámé plány Santiniho návrhů a uvádí funkce a podstatu Santiniho staveb do dobového mezinárodního kontextu.
Santini je jedním z mála českých architektů, jehož dílo výrazně rezonuje také v zahraničí. Jeho provázání se zahraničními vlivy a nahlížení optikou zahraničních vědců tak umožňuje nové způsoby intepretace jeho díla i osobnosti.
Kniha je dostupná na e-shopu Vydavatelství UP v tištěné i elektronické formě. Slavnostní uvedení publikace se uskutečnilo v Kavárně Academia v Praze za účasti rektora Univerzity Palackého Martina Procházky, rektora Českého vysokého učení technického v Praze Vojtěcha Petráčka i děkana Fakulty architektury ČVUT Dalibora Hlaváčka. Průvodkyní prezentace sborníku byla Petra Březáčková, bývalá ředitelka Českého centra v Římě.