Zachytit životní příběhy obyčejných lidí během pandemie se rozhodla Cyrilometodějská teologická fakulta UP. V pěti dílech dokumentárního cyklu dostanou slovo zdravotníci, rodiče-samoživitelé, podnikatelé, děti i senioři. Jde o to ukázat, s jakými těžkostmi se obyčejní lidé musejí vyrovnávat, a to nejen v profesní rovině, ale také v osobním životě. Tvůrci cyklu hledají protagonisty, kteří by se chtěli o svůj příběh podělit. Režie se ujme Markéta Kopejtková, která jako vedoucí výroby pracovala na pořadu Doktoři. Česká televize jej odvysílala v roce 2020.
„Hlavním cílem těchto videí je sdílení několika lidských osudů, které zasáhla pandemie covidu-19 a která se dotýká nás všech. Chceme lidem touto cestou pomoci. Ukázat jim, že se v těžké situaci nenacházejí sami, a dodat jim odvahu, aby nepropadali beznaději. Více než kdy jindy nám přijde důležité se neuzavírat, mluvit o problémech a ukazovat na ně,“ uvedla režisérka Markéta Kopejtková.
První díl: Klinika anesteziologie a resuscitace
Markéta Kopejtková se v polovině března rozjela s kamerou za prvním protagonistou úvodního dílu. Stal se jím přednosta Kliniky anesteziologie a resuscitace ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady docent František Duška. „Byl to pro mě milý a velmi přínosný rozhovor. Člověk si naplno uvědomí, o jak velmi kritickou situaci se jedná, jelikož je přímo mezi těmi, kteří s plným nasazením zachraňují lidské životy a kteří dělají vše, co je v jejich silách. Jejich nasazení obdivuji, a to nejen v této době,“ popsala dojem z prvního setkání Kopejtková.
Další díly cyklu chtějí dát prostor matkám a otcům samoživitelům, studentům, lidem, kteří musí po několika letech ukončit své podnikání, a také těm, kterým na covid-19 zemřel někdo blízký. Důležitým tématem bude také díl o konspiračních teoriích.
„Nejde nám o to lovit senzace. Považujeme za důležité natočit příběhy lidí z těchto subkultur, aby jejich výpověď pomohla lidem, kteří se nacházejí v podobné situaci. Důležité je samo sdílení příběhů – člověk si uvědomí, že v tom není sám. Věříme, že síla těchto dokumentů se ukáže i v době, kdy budeme na těžké časy s covidem už jen vzpomínat. Dokumenty přispějí také k zachycení důležitého společenského mezníku,“ řekl děkan CMTF UP prof. Peter Tavel.
Hledáme protagonisty: zapojte se do natáčení
Pokud by téma a cíl natáčení oslovily protagonisty z řad veřejnosti, je potřeba stručně popsat, jak jim covid-19 zasáhl do života, a tyto podklady zaslat do poloviny dubna Janě Cohlové z Institutu sociálního zdraví CMTF UP na e-mailovou adresu jana.cohlova@oushi.upol.cz.
Markéta Kopejtková studuje psychologii na Pražské vysoké škole psychosociálních studií, s Institutem sociálního zdraví CMTF UP spolupracuje na kvalitativním výzkumu v oblasti zdraví (metoda DIPEx) – na tématu sluchové vady u dětí (více zde) nebo epilepsie u dětí (viz zde), zpracovala také videa o hemofilii. Spolupracuje také s Českou televizí, Akademií věd ČR a dalšími vědeckými institucemi, pracovala mimo jiné na mini sérii Doktoři, docusoap Světský nebo na naučném pořadu pro děti o vědě Lovci záhad.